Pasaulyje

2019.05.15 10:37

„Politico“ išskyrė 14 ES vadovauti galinčių moterų, tarp kurių ir Grybauskaitė

LRT.lt2019.05.15 10:37

Po Europos Parlamento rinkimų ES vadovaujančiuose postuose keisis ne vienas veidas, tačiau dauguma neoficialių kandidatų, minimų pretendentais perimti lyderysę Europos Komisijoje, Centriniame banke, Parlamente ar Vadovų taryboje (EVT), yra vyrai.

Jog išlaikyti „lyčių paritetą“ gali būti sudėtinga, praėjusią savaitę užsiminė ir Donaldas Tuskas, dabartinis EVT pirmininkas. Portalas Politico.eu išskyrė 14 moterų, galinčių pretenduoti į aukščiausius postus Bendrijoje, tarp kurių patenka ir Dalia Grybauskaitė. Tikimybę, jog Lietuvos prezidentė užims vieną iš aukščiausių ES postų „Politico“ įvertino 7 iš 10. Tiesa, kokiais kriterijais remiantis buvo sudarytos šios tikimybės portalas nenurodo.

Palyginimui, tokius pačius šansus portalas duoda Nathalie Loiseau iš Prancūzijos, į EP kandidatuojančiai kartu su Emmanuelio Macrono „La Republique En Marche“ ir Vokietijos Teisingumo ministrei Katarinai Barley.

Didžiausią tikimybę perimti aukštas pareigas, anot „Politico“, turi Vera Jourova (9 iš 10) – dabartinė eurokomisarė iš Čekijos, atsakinga už teisingumo, vartotojų teisių ir lyčių lygybės klausimus, ir buvusi Lenkijos ministrė pirmininkė Beata Szydlo (8 iš 10), kandidatuojanti valdančiosios „Įstatymo ir Teisingumo“ partijos sąraše.

Apie D. Grybauskaitę „Politico“ rašo kaip apie „vieną labiausiai patyrusių ES politikių, kuri dažnai minima kaip potenciali pamaina D. Tuskui“, Briuselyje ji taip pat esą žinoma dėl tiesaus kalbėjimo ir humoro jausmo.

Kaip trūkumą portalas mini tai, kad D. Grybauskaitė yra menkai žinoma už Lietuvos ir Briuselio ribų, be to, ji esą neturi stipraus Višegrado šalių palaikymo, portalui užsiminė neįvardijamas ES diplomatas.

D. Grybauskaitės politinė nepriklausomybė – tai, jog ji nesusijusi su nė viena iš didžiųjų partijų Europoje – taip pat gali būti kliūtis, o palaikymo jai veikiausiai nepridės ir tai, jog Bendrijoje norima matyti daugiau jaunų veidų, pridūrė kitas „Politico“ kalbintas diplomatas.

Sąraše atsidūrė ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel, tačiau nurodoma, jog nors ir turėtų didelį palaikymą, ji pati neseniai pareiškė netaikanti nei į EVT, nei į EK. Be to, ji jau išreiškė paramą ir į pastarąją poziciją kandidatuojančiam Manfredui Weberiui. Be to, tik 2021 m. baigsis dabartinė A. Merkel kadencija.

Kitas gerai žinomas vardas, paminėtas sąraše, yra Christine Lagarde. Tačiau Tarptautinio Valiutos Fondo vadovė leidiniui "Financial Times" pernai sakė nesidominti pareigomis Europos Centriniame Banke ar Komisijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.