Pasaulyje

2019.05.14 16:44

JAV valstybės sekretoriaus ir Rusijos prezidento susitikimas – ar pavyks išspręsti krizę

Persijos įlankos regione kylant įtampai, Rusijos kurorte Sočyje JAV diplomatijos vadovą Mike`a Pompeo priima Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir prezidentas Vladimiras Putinas.

Be krizės Artimuosiuose Rytuose ir Irano veiksmų, susitikimo darbotvarkėje turėtų atsidurti ir Rytų Ukrainos, Korėjos pusiasalio bei neramumų Venesueloje klausimai. Vis dėlto, pasak apžvalgininkų, svarbiausia tema – pašliję Vašingtono ir Maskvos santykiai bei valstybių ginkluotės ribojimas.

Vašingtonas siekiant atgrasyti Iraną į regioną siunčia karinius lėktuvus, o antradienį žiniasklaida pranešė apie Baltuosiuose rūmuose rengiamą planą į Artimuosius Rytus pasiūsti dar 120 tūkst. amerikiečių karių.

Taip pat JAV taiko ir diplomatines priemones. Po Valstybės sekretoriaus M. Pompeo susitikimo su Europos šalių diplomatijos vadovais, kuriame aptarti ir išpuoliai prieš tanklaivius Persijos įlankoje, amerikiečių atstovas patvirtina, kad Iranas bus spaudžiamas atsakyti už savo veiksmus regione.

„Įgyvendiname visiškai naują užsienio politiką Irano režimo atžvilgiu. Era, kai Iranas neigė savo atakas baigėsi. Teheranas privalės atsakyti už Irano remiamų grupuočių atakas“, – sakė specialusis JAV atstovas Iranui Brianas Hookas. 

Apie tai kur pakryps Teherano ir Vašingtono santykių krizė, M. Pompeo šiandien aikšinasi Sočyje, kur susitinka ir su S. Lavrovu, ir su V. Putinu.

„Tikimės iš M. Pompeo sužinoti apie amerikiečių planus, kaip išbristi iš šios krizės, kurią jie vienašališkai pradėjo. Viliuosi nuoširdaus pokalbio“, – teigė Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas.

Susitikimas Sočyje – pirma tokio aukšto rango JAV ir Rusijos pareigūnų akistata nuo tada, kai praėjusių metų liepą šalių prezidentai susitiko Helsinkyje. Tad darbotvarkėje – ne tik Irano klausimas, bet ir Rusijos agresija Rytų Ukrainoje, padėtis Korėjos pusiasalyje.

Dėmesys kryps ir į krizę Venesueloje, kur Maskva prezidentą Nicolą Maduro remia finansiškai, o į šalį atsiuntė ir kariškių. Vašingtonas, palaikantis laikinuoju prezidentu pasiskelbusį opozicionierių Juaną Guaido, Rusiją ne kartą ragino nesikišti.

Vis tik, svarbiausi yra pašliję dvišaliai santykiai. Prie to prisidėjo Vašingtono pasitraukimas iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (IMF), kurią Maskva pažeidinėjo. Taip pat Rusijos kišimasis į prezidento rinkimus Jungtinėse Valstijose. Tiesa, JAV vadovas Donaldas Trumpas prieš porą savaičių bendravęs su V. Putinu telefonu sakė, kad pokalbis buvęs geras. 

Prieš M. Pompeo vizitą Sočyje JAV prezidentas sakė, esantis ir griežtas Rusijai, ir norintis geresnių santykių: „Niekada niekas nebuvo toks griežtas Rusijai. Bet tuo pačiu metu, mes galiausiai sutarsime su Rusija. Būtų protinga su ja sutarti. Bet niekas neįvedė tokių rimtų sankcijų, kaip aš. Niekas taip nešnekėjo apie vamzdynus į Vokietiją ir kitus dalykus, kaip aš.“

Savąją žinutę Rusijos prezidentui D. Trumpas žada perduoti per kitą mėnesį vykstantį G-20 susitikimą Japonijoje, nors Kremlius tikina, kad jokio susitarimo dėl lyderių susitikimo nėra.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 10.23 min.

Žinios. Į Estiją atvykusią Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderę Marin Le Pen Taline pasitiko protestas