Pasaulyje

2019.05.14 08:34

Didėja įtampa Persijos įlankoje: Pompeo neplanuota apsilankė Briuselyje aptarti regiono problemas

Jungtinių Valstijų užsienio reikalų sekretorius Mike`as Pompeo vis dėlto pratęs neplanuotai nutrauktą vizitą Rusijoje ir Sočyje turėtų susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Pirmadienį vakare M. Pompeo neplanuotai apsilankė Briuselyje, kur aptarė Irano problemas ir netikėtą smurto protrūkį Hormūzo sąsiauryje, kur neaiškiomis aplinkybėmis sekmadienį užpulti ir apgadinti keturi tanklaiviai.

Be jokių komentarų atšaukęs pirmadienį planuotą vizitą Maskvoje Jungtinių Valstijų užsienio reikalų sekretorius M. Pompeo nuskrido į Briuselį ir pasiprašė priimamas Europos užsienio reikalų ministrų, bei jų vadovės Frederica Mogherini. Formaliai šios konsultacijos skirtos Iranui ir padėčiai strategiškai svarbioje Persų įlankoje. 

Prieš metus Jungtinės valstijos vienašališkai nutraukė tarptautinį susitarimą dėl Teherano režimo branduolinės programos ribojimo ir įvedė precedento neturinčias sankcijas Irano naftai, bei kitoms eksporto prekėms.  Teokratinis Irano režimas pareiškė, kad atsisakys dalies branduolinių ribojimų ir nesiruošia nusileisti Amerikiečiams .  

„M. Pompeo labai aiškiai išgirdo ne tik iš manęs, bet ir kitų Europos Sąjungos šalių narių ministrų, kad mes gyvename lemiamu, labai delikačiu momentu, kai pats geriausias požiūris, pats atsakingiausias požiūris, ir mes manome turėtų būti, – tai maksimalus  susilaikymas ir jokio eskalavimo iš karinės pusės“, – sako F. Mogherini.

Būtent karinė eskalacija kelia daugiausiai nerimo Europoje. Jungtiniai Arabų Emyratai vis dar nekomentuoja, kokiu ginklu ir kokiu būdu sekmadienį buvo užpulti ir apgadinti trys arabiški ir vienas norvegų tanklaivis prie pat strategiškai svarbaus Hormūzo sąsiaurio.

Naujienų agentūros parodė tik ties vandens linija pramušto norvegų tanklaivio galą. Neoficialiomis žiniomis laivai buvo užpulti kai stovėjo prie vieno svarbiausių Emyratų naftos uostų, esančio jau už Hormūzo sąsiaurio. Antradienį šias problemas M. Pompeo turėtų aptarti ir su Rusijos vadovybe.  

„Žinau, kad M. Pompeo skubiai atšaukė vizitą Maskvoje ir išvyko į Briuselį. Manau, kad Europos ministrai ir toliau laikysis Jungtinių Tautų saugumo rezoliucijos dėl Irano branduolinės programos. Neabejoju, kad jie patirs smarkų M. Pompeo spaudimą apsigalvoti.  Manau rytoj išsiaiškinsime šiuos dalykus su juo“, – sako Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kartu su komunistinės Kinijos vadovybe pasisako prieš Jungtinių Valstijų spaudimą Tehreanui, bet jei Kinija yra, ar bent buvo viena pagrindinių Irano naftos pirkėjų, tai Maskva yra tiesioginė Teherano konkurentė šioje strategiškai svarbioje pasaulinėje naftos rinkoje.