Pasaulyje

2019.05.14 07:35

Trumpas giria Orbaną už savo šalies saugumo palaikymą

BNS 2019.05.14 07:35

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį gyrė autoritarišką Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną ir pavadino jį visoje Europoje gerbiamu lyderiu, savo griežta politika imigracijos atžvilgiu palaikančiu savo šalies saugumą.

„Viktoras Orbanas padarė milžinišką darbą daugybe įvairių būdų“, – tvirtino D. Trumpas prieš derybas su prieštaringai vertinamu vengrų ministru pirmininku Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete.

„Gerbiamas visoje Europoje, – apie V. Orbaną sakė JAV prezidentas. – Tikriausiai – kaip ir aš – (esate) šiek tiek kontroversiškas, bet nieko tokio. Gerai padirbėjote ir palaikote savo šalies saugumą.“

D. Trumpas šiltai priėmė V. Orbaną Baltuosiuose rūmuose, kur jiedu planavo aptarti Europos regionines problemas, NATO, energetikos ir prekybos klausimus.

Abu lyderiai panašiai žiūri į imigraciją, taip pat abu jie yra NATO ir Europos Sąjungos kritikai, siekiantys geresnių santykių su Maskva.

„Žinau, kad jis – griežtas žmogus, tačiau jis yra gerbiamas, daug žmonių sako, kad jis teisingai elgiasi (kovodamas) su imigracija“, – teigė D. Trumpas.

„Matote kai kurias didžiules problemas Europoje, nes ten buvo pasielgta kitaip, nei padarė (Vengrijos) premjeras“, – pabrėžė jis.

Euroskeptiškų pažiūrų V. Orbano privačios derybos su D. Trumpu vyko likus kiek mažiau nei dviem savaitėms iki rinkimų į Europos Parlamentą, kuriuose kraštutinių dešiniųjų partijos gali sustiprinti savo pozicijas.

„Norėčiau pasakyti, kad didžiuojamės drauge su Jungtinėmis Valstijomis kovodami su nelegalia migracija, terorizmu bei apsaugodami krikščioniškas bendruomenes visame pasaulyje ir padėdami joms“, – savo ruožtu pareiškė V. Orbanas.

„Puikiai elgiatės su krikščioniškomis bendruomenėmis. Tikrai sustabdėte (imigraciją), ir mes labai tai vertiname“, – pagyrų kolegai negailėjo D. Trumpas.

Kontroversiškas vizitas

Prieš V. Orbano vizitą į Vašingtoną demokratai ir kiti aktyvistai kaltino D. Trumpą suteikiant platformą antidemokratiškam lyderiui.

Vašingtono santykiai su Budapeštu buvo atšalę, kai JAV vadovavo Barackas Obama, dažnai kritikuodavęs V. Orbaną dėl jo susidorojimo su pilietinėmis laisvėmis ir spaudos laisve.

Tačiau nuo to laiko dvišaliai santykiai pagerėjo, o V. Orbano kampanijose, nukreiptose prieš į Europą plūstančius imigrantus, ir D. Trumpo politikoje, įskaitant siekį pastatyti sieną pasienyje su Meksika bei bandymus neleisti migrantams gauti prieglobsčio JAV, esama nemažai sąlyčio taškų.

D. Trumpas jau parodė, kad pirmenybę teikia susitikimams su autoritariškais lyderiais, o ne tradiciniais Vašingtono sąjungininkais Vakaruose: Baltuosiuose rūmuose jis jau yra priėmęs Egipto vadovą Abdel Fattahą al Sisi ir Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą.

Vis dėlto prieš vengrų premjero vizitą kritikai tvirtino, kad V. Orbano nederėtų priimti Vašingtone.

„Vengrijos premjerui nepriklauso (būti priimtam) Ovaliajame kabinete“, – dienraščio „The Washington Post“ nuomonių skiltyje parašė Robas Berschinskis iš organizacijos „Human Rights First“ ir Johnso Hopkinso universiteto profesorius Halas Brandsas.

„Šis vizitas yra didelė klaida – ne vien dėl to, kad jis bus laikomas pritarimu lyderio, kuris sėkmingai išardė demokratiją, (politikai), bet ir todėl, kad tai liudys apie darbotvarkės, iš esmės keliančios grėsmę transatlantiniam saugumui, patvirtinimą“, – sakoma straipsnyje.

Ypač didelį nerimą kelia vis artimesni NATO narės Vengrijos santykiai su Rusija. M. Pompeo, vasarį viešėdamas Budapešte netgi perspėjo V. Orbaną dėl ryšių su Maskva.

Be to, keli demokratų įstatymų leidėjai savo laiške paragino D. Trumpą atidėti susitikimą su V. Orbanu, kol šis „grąžins savo šalį ant demokratijos ir pagarbos žmogaus teisių kelio“.