Pasaulyje

2019.05.13 15:10

Turkija ginčijasi su Kipru dėl dujų telkinio ir pradeda didžiausias karinio laivyno pratybas

ELTA2019.05.13 15:10

Liepsnojant ginčui su Kipru dėl dujų telkinio įsisavinimo, Turkija pirmadienį pradėjo savo iki šiol „didžiausias karinio laivyno pratybas“. Turkijos generalinis štabas pranešė, kad dviejų savaičių manevruose Viduržemio jūroje, Ėgėjuje ir Juodojoje jūroje dalyvauja 131 karo laivas, 57 lėktuvai ir 33 sraigtasparniai.

Pratybos, kurios truks iki gegužės 25 dienos, sutampa su didelės įtampos su Kipru laikotarpiu. ES narė Kipras su virtine Viduržemio jūros šalių susitarė dėl jūrinės teritorijos rytinėje Viduržemio jūros dalyje, kurioje prieš kelerius metus buvo aptiktas didelis dujų telkinys, pasidalijimo.

Turkija šiame susitarime nedalyvavo ir nesijaučia jo saistoma. Gegužės pradžioje Turkijos vyriausybė paskelbė, kad teritorijoje, į kurią pretenzijas reiškia Kipras, atliks kelis bandomuosius gręžinius.

ES ir JAV pareiškė „susirūpinimą“ dėl bandomųjų gręžinių „išskirtinėje Kipro ekonominėje zonoje“. Nikosija jau pateikė užsakymus dėl dujų gavybos tarptautiniams naftos koncernams. Tačiau Turkija reikalauja, kad dujų telkinio įsisavinime dalyvautų ir užsienio nepripažinta Turkijos Šiaurės Kipro Respublika ir įspėja, kad visomis priemonėmis gins „jos teises“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.