Pasaulyje

2019.05.13 10:55

Pasaulio žiniasklaida apie Lietuvos rinkimus: tai referendumas dėl valdžios sprendimų

LRT.lt 2019.05.13 10:55

Sekmadienį vykę Lietuvos prezidento rinkimai atkreipė ir užsienio žiniasklaidos dėmesį. Įvairūs leidiniai citavo premjero Sauliaus Skvernelio pažadą palikti pareigas, jo dalyvavimą vadino vyriausybės darbų vertinimu bei aprašė į antrąjį turą patekusius Gitaną Nausėdą ir Ingridą Šimonytę.

„BBC“ cituoja premjero S. Skvernelio pažadą pasitraukti iš užimamų pareigų prastai pasirodžius rinkimuose. Portalas rašo, jog antrajame ture susirungs „ekonomistas“ G. Nausėda ir „buvusi finansų ministrė“ I. Šimonytė, kurie kausis dėl to, kas pakeis „populiarią“ prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Portalas „Politico“ taip pat akcentuoja, jog „buvęs vyriausiasis banko ekonomistas“ G. Nausėda ir „buvusi finansų ministrė“ I. Šimonytė nugalėjo premjerą S. Skvernelį pirmajame rinkimų ture, cituojamas jo prisipažinimas pralaimėjus ir pažadas palikti užimamas pareigas.

„Skvernelio kandidatūra buvo matoma kaip vyriausybės sprendimų, tarp jų ir griežtų alkoholio įstatymų, skirtų kovoti su dideliais suvartojimo mastais, patikrinimas“, – rašo „Politico“.

Šis portalas taip pat pabrėžia, jog eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, rinkimuose dalyvavęs neapmokamų atostogų metu, užėmė ketvirtą vietą.

Lenkijos dienraštis „Wyborcza.pl“ publikacijoje skelbia, jog „populistas premjeras pralaimėjo rinkimus“. Interviu su apžvalgininku Rimvydu Valatka rašoma, jog abu į antrą turą patekę kandidatai supranta, koks pavojingas yra Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir jo vykdoma politika.

Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ trumpai praneša pirmojo Lietuvos prezidento rinkimų turo rezultatus.

Agentūros „AFP“ naujienų pranešimai publikuoti „Amerikos balso“ naujienų portale „VOA News“, populiariame Indijos dienraštyje „The Times Now“. Čia pabrėžiamas S. Skvernelio pažadas trauktis ir aprašoma „konservatorės“ I. Šimonytės pergalė prieš „politikos naujoką“ G. Nausėdą. Agentūros nuomone, antrajame rinkimų etape dėmesys bus sutelktas į „nelygybę ir skurdą“.

Čia taip pat aprašoma „technokratės“ I. Šimonytės kampanija, jos „socialiai liberalios“ pažiūros ir perspėjimai dėl didėjančios nelygybės, kaimo ir miesto atskirties bei pažadai skatinti ekonomikos augimą. „Buvęs banko konsultantas“ G. Nausėda taip pat įvardijamas kaip siekiantis nutiesti tiltą per „didėjančią turtingųjų ir skurdžiai gyvenančių“ atskirtį.

Portalas „Euronews“ taip pat rašo, jog S. Skvernelis žadėjo palikti pareigas, o apklausos prognozavo G. Nausėdos pergalę pirmajame rinkimų ture. Šis balsavimas įvardijamas kaip „valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos patikrinimas“. Portalas kalbino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) profesorę Ainę Ramonaitę, ji teigė, jog G. Nausėdai pavyko pelnyti platų visuomenės palaikymą dėl nuosaikių pažiūrų. I. Šimonytė apibūdinama kaip populiari tarp jaunų provakarietiškų ir liberalių pažiūrų rinkėjų. Kartu pabrėžiama, kad visi kandidatai nenukrypo nuo oficialios Lietuvos užsienio politikos kurso, yra provakarietiški, proeuropietiški ir nesimpatizuoja Rusijai.

Taip pat dėmesys skiriamas referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, pabrėžiant, jog visos pagrindinės politinės partijos pritaria dvigubos pilietybės idėjai.

Portalas „The Times of Israel“ rašo, jog perkelti ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę siūlęs premjeras Saulius Skvernelis pažadėjo trauktis iš savo pareigų, o antrame ture susirungs „ekonomistas“ Gitanas Nausėda ir „konservatorė“ Ingrida Šimonytė.

Portalas „Bloomberg“ praneša, jog rinkimų rezultatai „supurtė Baltijos valstybės politinį kraštovaizdį“, kai „krizės laikų finansų ministrė ir SEB banko ekonomistas nugalėjo antielito retoriką, kuri panaši į matytą artėjančių Europos Parlamento rinkimų kampanijose“.

S. Skvernelio rinkimų kampanija čia apibūdinama kaip tam tikras referendumas dėl pensijų didinimo ir išmokų vaikus auginančioms šeimoms.

Portalas „Deutsche Welle“ praneša, jog Lietuvoje vyks antrasis rinkimų turas, ieškant įpėdinio „geležinei ledi“. Čia cituojamas S. Skvernelio pažadas pralaimėjus rinkimus palikti premjero kėdę, rašoma, jog I. Šimonytės veidu tapo jos griežtos taupymo priemonės, kai Lietuvą ištiko 2008-ųjų finansų krizė, o G. Nausėda įvardijamas kaip „politikos naujokas“, žinomas dėl savo „aštrių“ komentarų ekonominėmis ir finansų temomis. Jį rinkėjai esą mato kaip „gaivų oro gurkšnį įprastoje politikoje“.

Naujienų agentūros „AP“ pranešimai apie Lietuvos prezidento rinkimų ir referendumų rezultatus pasirodė tokiuose dienraščiuose kaip „The New York Times“, „The Washington Post“, „Fox News“.