Pasaulyje

2019.05.13 09:28

JAV paskelbė perspėjimą laivams po „sabotažo“ prie JAE krantų

BNS2019.05.13 09:28

Du Saudo Arabijos tanklaiviai buvo apgadinti per „sabotažo ataką“ prie Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) krantų, pirmadienį pranešė oficiali karalystės naujienų agentūra „Saudi Press Agency“ (SPA), remdamasi energetikos ministru. 

„Prieš du Saudo Arabijos tanklaivius, plaukusius į Persijos įlanką, buvo įvykdyta sabotažo ataka Jungtinių Arabų Emyratų išskirtinėje ekonominėje zonoje, prie al Fudžeiros emyrato krantų“, – sakė ministras Khalidas al Falihas, kurį citavo SPA.   

Sekmadienį JAE pranešė, kad prie al Fudžeiros krantų prieš keturis skirtingų šalių prekybos laivus buvo įvykdytas sabotažas.    

Incidentas įvyko augant įtampai tarp Irano ir Jungtinių Valstijų, padidinusių savo karinį kontingentą regione. Reaguojant į Teherano grasinimus, čia buvo dislokuota lėktuvnešio kovos grupė ir strateginių bombonešių B-52.

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo pirmadienį vyksta į Briuselį aptarti Irano problemos su Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos pareigūnais.  

Kh. al Falihas sakė, kad per sabotažą žmonės nenukentėjo ir buvo išvengta naftos išsiliejimo, tačiau buvo „padaryta nemenkos žalos dviejų laivų konstrukcijoms“.  

Vienas tanklaivių plaukė į Persijos įlankoje esantį Saudo Arabijos Ras Tanūros terminalą pasikrauti žalios naftos, kuri turėjo būti skirta užsakovams Jungtinėse Valstijose, sakė ministras.     

JAE neįvardijo sekmadienį ryte prieš laivus surengtų atakų kaltininkų, tačiau pažymėjo, kad „sabotažo veiksmai prieš prekybinius ir civilinius laivus bei pavojaus sukėlimas juose buvusių žmonių saugumui bei gyvybei yra rimtas įvykis“.   

Žmonės per incidentą nenukentėjo. Abu Dabis paragino didžiąsias pasaulio valstybes padėti užtikrinti jūrų laivybos saugumą.   

Al Fudžeiros uostas yra vienintelis JAE terminalas, įsikūręs Arabijos jūros pakrantėje. Didžioji dalis Persijos įlankos regiono naftos eksporto keliauja per Hormūzo sąsiaurį, kurį Iranas ne kartą grasino uždaryti karinės konfrontacijos su JAV atveju.      

Nedidelis al Fudžeiros emyratas turi terminalą ir naftotiekį, kuriuo nafta gabenama iš Abu Dabio. Didžioji dalis JAE naftos išteklių yra Abu Dabyje.  

JAV Gynybos departamentas penktadienį pranešė, kad siunčia į Vidurio Rytus jūrų desanto operacijų laivą ir raketų „Patriot“ bateriją. Kiek anksčiau buvo nuspręsta dislokuoti Persijos įlankos regione lėktuvnešio grupę bei strateginių bombonešių B-52, Vašingtonui kartojant, kad žvalgybos duomenys rodo, jog Iranas regione planuoja kažkokią ataką.

Įtampa tarp Irano ir Jungtinių Valstijų smarkiai padidėjo praėjusią savaitę, šiitiškai respublikai trečiadienį paskelbus, kad ji nebesilaikys dalies įsipareigojimų, prisiimtų pagal 2015 metų tarptautinį susitarimą dėl jos branduolinės veiklos.

Iranas nurodė, jog taip reaguoja į vienašališkas JAV sankcijas, kurias Vašingtonas grąžino, prieš metus pasitraukęs iš branduolinio susitarimo.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt