Pasaulyje

2019.05.12 14:23

JT vadovas: pasaulis nepakankamai kovoja su klimato kaita

BNS2019.05.12 14:23

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, sekmadienį Naujojoje Zelandijoje pradėdamas trumpą kelionę pietiniame Ramiojo vandenyno regione, perspėjo, kad pasaulis nepakankamai stengiasi apriboti temperatūros kilimą.

Griežtai ragindamas imtis veiksmų dėl klimato kaitos, A. Guterresas sakė, kad tarptautinis politinis ryžtas slopsta ir kad labiausiai nukentės „fronto linijoje“ esančios mažos salų valstybės.

Per vizitą, surengtą prieš rugsėjo mėnesį Niujorke įvyksiantį klimato susitikimą (Climate Action Summit), A. Guterresas taip pat apsilankys Fidžyje, Tuvalu ir Vanuatu, kuriems kelia pavojų kylantis vandenynų lygis.

„Visur aiškiai matome, kad su dabartinėmis pastangomis nepasieksime tikslų, numatytų Paryžiaus susitikime“, – sakė A. Guterresas, turėdamas omenyje nesugebėjimą pasaulinės temperatūros kilimo apriboti 1,5 Celsijaus laipsnio, palyginti su priešindustriniu laikotarpiu.

„Paradoksas, kad realiai padėčiai blogėjant politiniai žingsniai atrodo slopstantys“, – pridūrė jis bendroje su Naujosios Zelandijos ministre pirmininke Jacinda Ardern spaudos konferencijoje Oklande.

Tačiau Naujosios Zelandijos jis nekaltino, o Velingtono lyderiavimą vadino „itin svarbiu“. Naujoji Zelandija yra priėmusi įstatymą, pagal kurį iki 2050 metų turi tapti neutrali anglies dvideginio išsiskyrimo požiūriu, nors šalies ekonomikai itin svarbiam žemės ūkio sektoriui nenumatomi tokie tikslai dėl taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis.

J. Ardern klimato kaitą pavadino „didžiausiu iššūkiu“, su kuriuo susiduria tarptautinė bendrija, ir sakė, kad vengti šio klausimo būtų „didžiulis aplaidumas“.

Per tris savo apsilankymo Naujoje Zelandijoje dienas A. Guterresas taip pat susitiks su musulmonų lyderiais Kraistčerče, pademonstruodamas solidarumą po kovo 15-osios atakų, kai užpuolikas dviejose mečetėse per penktadienio maldas nušovė 51 žmogų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.