Pasaulyje

2019.05.13 06:47

Šimtametė Azijos tradicija: žvejai į pagalbą pasitelkia ūdras

LRT.lt 2019.05.13 06:47

Žvejai Bangladeše į pagalbą ieškant laimikio pasitelkia neįprastus pagalbininkus – ūdras. Ši sena žvejybos tradicija nyksta, o kartu kyla grėsmė visai ūdrų populiacijai.

Išdresuotos trumpaplaukės ūdros iš valčių neria po vandeniu ir gena žuvų pulkus į žvejų užmestus tinklus. Dabar ši sena žvejybos tradicija sparčiai nyksta, nes tokiu būdu žvejoja vos trečdalis Bangladeše anksčiau tai dariusių šeimų.

Ilgametę patirtį žvejojant su ūdromis sukaupęs Mohammedas Feerozas baiminasi, kad šis žvejybos būdas išnyks per artimiausius 20 metų. Šiandien ūdrų pagalba moka naudotis vos 150 šeimų – tai trečdalis anksčiau su šių gyvūnų pagalba žvejojusių Bangladešo gyventojų, rašo „Dailymail.co.uk“

Portalo duomenimis, žvejų atlygis per mėnesį siekia apie 190 eurų, o pusę šios sumos jie sunaudoja maitinti prijaukintas ūdras. Deja, dėl didėjančio užterštumo Bangladešo upėse ir atliekų patenkančių į Bengalijos įlanką, žuvų populiacija šalies vandenyse kasmet mažėja.

Žvejybos su ūdromis tradicija Bangladeše yra kelių šimtmečių senumo, anksčiau ji buvo paplitusi ir kitose regiono valstybėse, tačiau nunyko, rašo „Dailymail.co.uk“.

Šie gyvūnai patys negaudo žuvų. „Ūdros sugeba pastebėti žuvį augalijos apsupty ir ją pabaidyti, o mes netoliese laukiame su savo tinklais“, – „Dailymail.co.uk“ pasakoja vietos žvejas Vipulas Biswas.

Toks žvejybos būdas įprastai naudojamas naktį, o vieno žvejo laimikis gali siekti nuo 4 iki 12 kilogramų žuvų, krabų ir krevečių.

Iš viso, per pastaruosius 50 metų tokiu būdu žvejojančių žmonių skaičius Bangladeše sumažėjo 90 proc.

„Didelis nuosėdų susikaupimas, vandens užteršimas naftos produktais, ryžių auginimui naudojami pesticidai ir per dideli žuvavimo mastai“, – taip pagrindines žuvų kiekio mažėjimo priežastis įvardina Dhakos Jahangirnagaro universiteto zoologijos profesorius Mostafa Feerozas.

Žvejai teigia, kad jaunoji karta vis mažiau domisi šiuo tradiciniu amatu ir vietoje to renkasi gyvenimą mieste bei mokslą.

„Pažiūrėkite į mano šeimos situaciją. Mano broliai ir seserys nori mokytis. Jie nenori bristi į upę ir gaudyti žuvis, – teigia M. Feerozas.

Trumpaplaukės ūdros Bangladeše yra nykstanti rūšis, o šis tradicinis žvejybos būdas padeda išsaugoti jų populiaciją, nurodo zoologas M. Feerozas.

Tyrimai rodo, jog žvejai moko ūdras žuvauti nuo mažumės, o kai kuriuos individus pasiekusius brandų amžių paleidžia į laisvę, kur šie prisideda prie laukinių gyvūnų populiacijos išsilaikymo.