Pasaulyje

2019.05.10 14:22

JAV ir Kinijos prekybos karas: kam skaudės labiau?

LRT.lt 2019.05.10 14:22

„Akis už akį“ prekybos konfliktas tarp JAV ir Kinijos abi šalis gali palikti gerokai nukraujavusias, jau kurį laiką perspėja analitikai, tačiau nepaisant lyderių užuominų apie kompromisą, jis nesustoja.

JAV penktadienį pradėjo taikyti 25 proc. importo tarifus kiniškoms prekėms, iš viso – 200 mlrd. dolerių vertės 5 700 kategorijų produkcijai. Kinija paskelbė dėl to apgailestaujanti, tačiau reaguosianti atsakomosiomis priemonėmis. Tuo tarpu abiejų šalių ekspertinės delegacijos nuo ketvirtadienio derasi.

Kokias kompanijas ir sektorius iki šiol palietė šis konfliktas?

Prieš kurį laiką kamerų gamintojai „GoPro“ paskelbė, kad perkelia gamybą JAV rinkai iš Kinijos į Meksiką, batų prekės ženklas „Steve Madden“ – į Kambodžą. Autombolių gigantė „Ford“ atsisakė planų importuoti į JAV savo „Focus“ modelio automobilius, pagamintus Kinijoje, o „Apple“ telefonus surenkanti „Foxconn Technology Group“ perkelia šią veiklą į Indiją, taip sumažindama amerikiečių kompanijos priklausomybę nuo Kinijos.

Vartotojai, tikėtina, to nė nepastebės, rašo „The Wall Street Journal“ – anksčiau su etikete „Pagaminta Kinijoje“ parduodamas kameras ar batus dabar žymės užrašas „Pagaminta Meksikoje“ ar „Pagaminta Kambodžoje“, JAV importas iš JAV sumenks, tačiau laisvą nišą netruks užimti kitos šalys. Savo ruožtu Kinija, kurios nešiojami kompiuteriai ir mobilieji augina paklausą Indijoje, Lotynų Amerikoje ar dalyje Afrikos, taip pat turi pagalvę minkštesniam kritimui.

Tačiau vietomis sukrėtimų gali būti didesnių. Jungtinės Valstijos uždraudė vietos telekomunikacijų bedrovėms pirkti įrangą iš „Huawei“, kuri kaltinama komerciniu šnipinėjimu, o plečiantis nacionalinio saugumo sąvokai ir daugiau kompanijų ir sektorių gali tekti „Huawei“ dalia. Senate jau siūlyta neleisti valstijų vietos valdžiai naudoti federalines lėšas geležinkelių riedmenų pirkimui iš valstybinės Kinijos įmonės – taip pat dėl potencialios šnipinėjimo rizikos.

Bumerangu tai grįžti gali ir amerikiečiams. Po to, kai Kanadoje sulaikyta „Huawei“ finansų vadovė, kurios ekstradicijos tebesiekia JAV, Kinijoje girdimos iniciatyvos boikotuoti „iPhone“ telefonus. Baldų gamintojai „Ethan Allen“ karčia patirtimi jau gali pasidalinti – kompanija neseniai pranešė, jog prekybos karas atsiliepė pardavimams Kinijoje

Tiesa, dažno iš JAV atkeliavusio produkto kinai nebeasocijuoja su JAV, todėl nei, pavyzdžiui, KFC, „Coca-Cola“ ar „Pizza Hut“ ši įtampa tarp valstybių gali ir neatsiliepti, rašo WSJ, tačiau kinų investicijos – kita sritis, JAV sulaukianti padidinto dėmesio.

Tyrimų bendrovės „Rhodium Group“ šį mėnesį paskelbtoje ataskaitoje skaičiuojama, kad Kinijos tiesioginės užsienio investicijos į JAV krito iki 5 mlrd. – o tai yra mažiausiai per pastaruosius septynerius metus.

Kinija taip pat turi ką prarasti – jos ekonomikos augimas didele dalimi priklauso nuo investicijų į infrastruktūrą, o žvelgiant į tarpusavio prekybą, D. Trumpo pozicijos stipresnės. „Pernai JAV importavo apytikriai 540 mlrd. JAV dolerių vertės produktų iš Kinijos, pati eksportuodama už 120 mlrd., ir nė vienas skaičius nesudaro ženklios Jungtinių Valstijų BVP dalies, kuris per pirmąjį metų ketvirtį pasiekė 21.1 trilijoną dolerių“, sako „Al Jazeera“ kalbintas ekonomistas Robertas E. Scottas iš Ekonominės Politikos Instituto.

Kinija savo ruožtu eksportavo į JAV produkcijos, vertos 540 mlrd. dolerių, o tai atitinka 4 procentus Kinijos ekonomikos, prilygstančios 13.4 trilijonų dolerių BVP. „Kitaip tariant, Kinija yra maždaug septynis kartus pažeidžiamesnė prekybos trikdžiams šiame ginče negu JAV“, teigia ekonomistas.

Ne visi tokie optimistiški amerikiečių atžvilgiu, ir kam ši kova pragaištingesnė – Kinijai ar JAV – esama daugybės skirtingų vertinimų, tačiau Tarptautinis Valiutos Fondas balandį paskelbė abiems ne itin palankią prognozę – tolesnė eskalacija tikėtinai lems gamintojų pasitraukimą ir prarastas darbo vietas abejose šalyse.