Pasaulyje

2019.05.10 12:57

Įspėti Iranui pasiųsti bombonešiai pasiekė JAV bazę Katare

BNS 2019.05.10 12:57

JAV bombonešiai B-52, kuriuos Baltieji rūmai užsakė dislokuoti Persijos įlankos regione dėl konkrečiai neįvardijamos Irano grėsmės, atskrido į svarbią amerikiečių bazę Katare, penktadienį patvirtino JAV oro pajėgos.

Oro pajėgų Centrinės vadovybės paskelbtose nuotraukose matyti bombonešiai „B-52H Stratofortress“, ketvirtadienį vakare atvykstantys į al Udeido oro pajėgų bazę Katare. Kiti lėktuvai trečiadienį nutūpė neskelbiamoje vietoje „Pietvakarių Azijoje“, nurodė JAV oro pajėgos. Praeityje JAV kariškiai savo buvimą al Zafros oro pajėgų bazėje Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) ir al Udeido bazėje yra pavadinę dislokavimu „Pietvakarių Azijoje“.

Oro pajėgos nurodė, kad lėktuvai atskrido iš 20-osios bombonešių eskadrilės Barksdale'o oro pajėgų bazėje Luizianoje.

Sekmadienį Baltieji rūmai paskelbė, kad į Persijos įlanką Irano grėsmei atsverti nusiųs lėktuvnešio „USS Abraham Lincoln“ kovinę grupę ir bombonešių. Ketvirtadienį „USS Abraham Lincoln“ pakeliui į regioną praplaukė Sueco kanalą. Prezidento Donaldo Trumpo administracija nepateikė konkrečių detalių dėl Irano keliamos grėsmės.

Trečiadienį Iranas paskelbė, kad įšaldys dalį savo įsipareigojimų pagal 2015 metų daugiašalį susitarimą dėl jo branduolinės programos, iš kurio prieš metus pasitraukė Jungtinės Valstijos.

Iraniečių prezidentas Hassanas Rouhani davė Europos lyderiams 60 dienų surasti būdą apsaugoti Iraną nuo JAV sankcijų jo ekonomikai ir naftos pramonei, ir pridūrė, kad priešingu atveju Teheranas pradės sodrinti uraną laipsniais, artimesniais ginklų gamybai reikalingam lygiui.

Europos Sąjunga ketvirtadienį paragino Iraną gerbti tarptautinį susitarimą dėl Teherano branduolinių ambicijų apribojimo ir pridūrė, kad blokas siekia toliau prekiauti su šia šalimi nepaisydamas JAV sankcijų, tačiau kol kas ES ir jos narės nepateikė jokių naujų planų.

D. Trumpas savo ruožtu sakė norintis pasikalbėti su Irano lyderiais. „Kalbant apie Iraną, norėčiau, kad jie man paskambintų“, – ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose žurnalistams sakė D. Trumpas.

Šiandien pusiau valstybinei naujienų agentūrai „Tasnim“ revoliucinės gvardijos atstovas Yadollahas Javanis pareiškė, kad derbų nebus, informuoja agentūra „Reuters“.

„Mūsų tauta (...) traktuoja Ameriką kaip nepatikimą“, – kalbėjo už gvardijos politinius reikalus atsakingas vado pavaduotojas Yadollahas Javanis. Kartu jis įspėjo, kad JAV neturėtų drįsti imtis karinių veiksmų prieš Iraną.