Pasaulyje

2019.05.10 06:48

Trumpas į gynybos sekretoriaus postą siūlys laikinąjį Pentagono vadovą Shanahaną

BNS2019.05.10 06:48

JAV valstybės sekretorius Donaldas Trumpas planuoja pasiūlyti laikinąjį Pentagono vadovą Patricką Shanahaną savo naujuoju gynybos sekretoriumi, ketvirtadienį pranešė Baltieji rūmai.

Buvęs aerokosminės pramonės milžinės „Boeing“ direktorių valdybos narys jau ilgiau kaip keturis mėnesius eina gynybos sekretoriaus pareigas, ankstesniam Pentagono vadovui Jamesui Mattisui (Džeimsui Matisui) atsistatydinus protestuojant prieš D. Trumpo netikėtą pranešimą, kad iš Afganistano ir Sirijos bus greitai išvesti JAV kontingentai.

„Remdamasis jo išskirtine tarnyba šaliai ir pademonstruotais gebėjimais vadovauti prezidentas Trumpas ketina nominuoti Patricką M. Shanahaną tapti gynybos sekretoriumi“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Šis politiškai lankstus vadybos profesionalas, iš pradžių pakviestas į Pentagoną modernizuoti trilijono dolerių vertės viešųjų pirkimų programą, sakė su džiaugsmu priimsiąs šį paskyrimą.

„Esu pagerbtas šiandienos pranešimu apie prezidento Trumpo ketinimus nominuoti, – sakoma jo pranešime. – Jeigu būsiu patvirtintas Senato, toliau agresyviai vykdysiu mūsų Nacionalinės gynybos strategiją.“

„Lieku įsipareigojęs modernizuoti pajėgas, kad mūsų nuostabūs kariai, jūreiviai, lakūnai ir jūrų pėstininkai turėtų visko, ko jiems reikia, kad išlaikytų mūsų kariuomenę grėsmingą, o mūsų šalį – saugią“, – pridūrė P. Shanahanas.

Šis 56 metų veikėjas 2017-aisiais buvo pasirinktas paties J. Mattiso į gynybos sekretoriaus pavaduotojo postą ir prižiūrėjo didžiulio JAV karinės biurokratijos mechanizmo vadybą.

Prieš ateidamas į Pentagoną P. Shanahanas 30 metų dirbo „Boeing“, kur pelnė pravardę „Pono meistro“ (Mr Fix-It) pravardę, kai sugebėjo sutvarkyti problemų persekiotą lėktuvų „Dreamliner“ programą.

Laukiamas patvirtinimas 

Sausio 1 dieną perėmęs Pentagono vadovo pareigas jis laikėsi nepastebimai ir nusileido D. Trumpo spaudimui skirti Gynybos departamento lėšų ir žmonių pietinės sienos su Meksika apsaugai, siekiant sustabdyti imigrantų iš Centrinės Amerikos srautą.

Tačiau iš pradžių jam teko atlaikyti tyrimą dėl įtarimų, kad jis šališkai rėmė „Boeing“, ypač konkurentės „Lockheed Martin“ – modernių naikintuvų F-35 gamintojos – atžvilgiu.

Prieš dvi savaites P. Shanahanas buvo išteisintas dėl visų įtarimų, todėl D. Trumpas gali jį nominuoti.

P. Shanahanas, kuris pastarosiomis savaitėmis kelis kartus Kongrese sklandžiai atsakinėjo į klausimus, neturėtų susidurti su didelėmis kliūtimis per jo paskyrimo svarstymą Senate.

Gynybos sekretorius prižiūri 2,87 mln. darbuotojų – karių, rezervininkų ir civilių – ir daugiau kaip 716 mlrd. dolerių (640 mlrd. eurų) metinį biudžetą.

Tačiau demokratai galėtų jį spausti dėl prieštaringai vertinamos D. Trumpo politikos, įskaitant jo paramą prezidento iniciatyvoms dėl sienos.

Ketvirtadienį jam buvo priekaištaujama dėl to, kad jis praėjusį savaitgalį neinformavo Kongreso, kai administracija netikėtai sugriežtino savo retoriką Irano atžvilgiu, o P. Shanahanas nurodė lėktuvnešio grupei į Persijos įlanką išplaukti anksčiau nei planuota.

„Manau, kad laikinasis gynybos sekretorius Shanahanas yra logiškas pasirinkimas“, – sakė įtakingas respublikonų senatorius Lindsey Grahamas (Linsis Grejemas).

„Jis man pademonstravo savo nuodugnų supratimą, kad stipri, moderni ir gerai parengta kariuomenė pavojingame ir sudėtingame pasaulyje yra būtina“, – pridūrė L. Grahamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt