Pasaulyje

2019.05.09 20:37

Rusija smerkia naujas JAV sankcijas Iranui

BNS 2019.05.09 20:37

Rusija ketvirtadienį pasmerkė JAV sprendimą įvesti sankcijas Irano kasybos pramonei ir paragino per derybas pamėginti išsaugoti branduolinį susitarimą su Teheranu.

„Jungtinės Valstijos ką tik įvedė naujų sankcijų paketą, paliesiantį Irano kasybos pramonę. Griežtai smerkiame šį žingsnį“, – sakoma rusų užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime.

Atsižvelgiant į „įvykių rimtumą“, Iranas turėtų susitikti su pasaulio galybėmis ir „surasti būdų normalizuoti padėtį“, pridūrė ministerija.

Maskva taip pat sakė suprantanti, kodėl Iranas nusprendė nebesilaikyti kai kurių savo įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą.

Vis dėlto ji paragino Teheraną „susilaikyti nuo tolesnių žingsnių ribojant savo įsipareigojimų įgyvendinimą“ bei paragino kitas susitarimo šalis laikytis savo pažadų.

„Raginame visus nenutraukti ekonominių ryšių, įskaitant iranietiškos produkcijos įsigijimą, visų pirma – energetikos (srityje)", – sakoma Rusijos URM pareiškime.

Trumpas sako esąs „atviras pokalbiui“ su Irano vadovais

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė esąs atviras pokalbiui su Irano vadovais, didėjant įtampai tarp Vašingtono ir Teherano.

„Kalbant apie Iraną, norėčiau, kad jie man paskambintų“, – Baltuosiuose rūmuose žurnalistams sakė D. Trumpas.

Jis pareiškė, kad buvęs JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry liepė Irano atstovams jam „neskambinti“.

„Bet jie turėtų paskambinti, – pabrėžė amerikiečių lyderis. – Jeigu jie taip pasielgtų, esame atviri pokalbiui.“

Pagal didžiųjų valstybių 2015 metų susitarimą su Iranu Teheranas sutiko apkarpyti savo branduolines ambicijas mainais į jam taikomų tarptautinių sankcijų sušvelninimą. Prieš metus Jungtinės Valstijos pasitraukė iš susitarimo ir vėl įvedė Iranui vienašališkas sankcijas.

Trečiadienį Iranas paskelbė, kad kad įšaldys dalį susitarime numatytų savo įsipareigojimų dėl branduolinės veiklos limitų, kol didžiosios valstybės ras būdą apeiti atnaujinamas JAV sankcijas. Vašingtonas apkaltino Teheraną griebiantis šantažo.

Teheranas sakė reaguojantis į atnaujintas Vašingtono sankcijas, sudavusias skaudų smūgį Irano ekonomikai.