Pasaulyje

2019.05.09 18:37

Trumpui – smūgis iš demokratų ir Senato: kaltina šalį įvėlus į konstitucinę krizę

Jungtinių valstijų demokratai kaltina prezidentą Donaldą Trumpą įvėlus šalį į konstitucinę krizę. D. Trumpui atsisakius atskleisti Kongresui neredaguotą tyrimą dėl galimo Rusijos kišimosi į Amerikos rinkimus, opoziciniai demokratai siekia pareikšti papeikimą Generaliniam prokurorui ir vadina jį asmeniniu JAV prezidento prokuroru.

Tyrimą dėl Kremliaus įtakos rinkimams atliekantis Senato komitetas pirmą kartą įteikė oficialų teisinį kvietimą liudyti D. Trumpo sūnui. Prezidentas visa tai vadina raganų medžiokle.

Vašingtone demokratų daugumą turintis Teisingumo komitetas pasiūlė pareikšti papeikimą Generaliniam Prokurorui Williamui Barrui. Tai iki šiol neregėta priemonė prieš D. Trumpo administracijos narį. Tiesa, dėl to dar turės balsuoti kongresas, bet demokratai prokurorą kaltina nepagarba, kai šis atsisakė pateikti tai, kas liko Roberto Muellerio tyrimo dėl Rusijos kišimosi į Amerikos rinkimus paraštėse. Ir atsisakė pats liudyti komitete.  

„Generalinis prokuroras Barras pasirodė labiau esąs asmeninis prezidento D. Trumpo prokuroras, nei Jungtinių valstijų prokuroras, kai du kartus suklaidino visuomenę dėl R. Muellerio pranešimo. Jis taip pat nebuvo atviras Kongresui ir parodė esąs asmeninis, o ne generalinis prokuroras“, – sako Jerroldas Nadleris, JAV Atstovų rūmų teisingumo komiteto pirmininkas.

D. Trumpui – smūgis ir iš Senato. Rusijos kišimąsi į rinkimus tiriantis Žvalgybos komitetas pirmą kartą oficialiai liudyti iškvietė jo sūnų. Jis jau yra savanoriškai davęs parodymus už uždarų darų, tačiau komitetas turi papildomų klausimų.

Prezidentas, pasinaudojęs teise neteikti visos R. Muellerio tyrimo medžiagos kongresui, sako, kad vyksta raganų medžioklė ir politinis teatras.

„Dvejus metus vyksta raganų medžioklė. Prieš kiekvieną iš jūsų galimą ką nors rasti. Dveji metai. 40 milijonų dolerių. 20 nekenčiančių D. Trumpo, demokratų, juos vadinu piktais demokratais. Ir po dvejų metų – nieko. Jokio sąmokslo. Dabar, kai turime puikų generalinį prokurorą, demokratai sako, kad nori daugiau. Jie sako, kad nori viską pradėti iš pradžių. Ne, mes to nenorime, tai gėda“, – sako D. Trumpas.

Atstovų rūmų pirmininkė pareiškė, kad taip elgiasi tik tie, kas turi ką slėpti. Demokratai tai vadina trukdymu kongresui vykdyti konstitucijoje įrašytas pareigas: kontroliuoti vykdomąją valdžią.

„Aš nekalbėsiu apie apkaltą, trumpai tariant, tai nebūtų geriausias sprendimas šioje konstitucinėje krizėje. Galima įvairiai tai vertinti, bet geriausiai tai vadinti konstitucine krize“, – teigia J. Nadleris. 

Plačiau – reportaže (nuo 06.30 min.).

Žinios. Išankstinis balsavimas: dalyvavo kiek daugiau nei 90 tūkst. rinkėjų