Pasaulyje

2019.05.09 17:19

Kazachstaniečio testas: ar policija sulaikys dėl tuščio plakato?

LRT.lt2019.05.09 17:19

Kazachstanietis Aslanas Sagutdinovas nutarė išbandyti laisvės savo šalyje ribas ir buvo sulaikytas. 22-ejų Uralsko gyventojo testas – ne drastiškas ar provokuojantis, A. Sagutdinovas tiesiog kelias minutes pastovėjo laikydamas tuščią baltą lapą.

Vaizdo įrašas „YouTube“ tinkle patalpintas pirmadienį ir po kelių dienų susilaukė pasaulio žiniasklaidos, tarp kurios ir „New York Times“, dėmesio. Įraše A. Sagutdinovas paaiškina savo motyvus.

„Noriu parodyti, kad marazmas mūsų šalyje tapo tokiu stipriu, jog policija sulaikys mane net nepaisant to, kad čia nėra užrašų, lozungų, be jokių mano skanduočių ar pasisakymų“, – teigia jis.

Netrukus įraše matyti, kaip prie A. Sagutdinovo prisistato keli pareigūnai ir jį nusiveda į automobilį.  Kaip vėliau pats išdėstė savo „Facebook“ paskyroje, jis buvo apklaustas policijos nuovadoje ir paleistas.

Antradienį Kazachstano policija pateikė savo įvykio versiją: pareigūnai esą veikė įstatymų ribose, o A. Sagutdinovas buvo sulaikytas ne dėl tuščio plakato, tačiau dėl pasisakymo, jog „Kazachstane nėra demokratijos ir žodžio laisvės“. Tokį paaiškinimą „Uralskaya Nedelya“ pateikė vietos policijos atstovas spaudai Bolatbekas Beldibekovas.

Birželį Kazachstane vyks prezidento rinkimai – pirmieji po tris dešimtmečius trukusios Nursultano Nazarbajevo valdymo epochos. Jis atsistatydino iš pareigų kovo mėnesį, tačiau turi konstitucijos garantuojamą svarbų statusą šalyje.

Artėjant rinkimams, kurių neabejotinu favoritu laikomas N. Nazarbajevo įpėdiniu pasirinktas Kasymas-Žomartas Tokajevas, šiuo metu užimantis laikinojo prezidento pareigas, šalyje būta daugiau kaip kelių incidentų, per kuriuos sulaikyti režimą kritikavę protestuotojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.