Pasaulyje

2019.05.09 12:37

Trumpas: Kinija laužo susitarimus ir tai jai kainuos

ELTA 2019.05.09 12:37

JAV prezidentui Donaldui Trumpui pareiškus, kad Kinija atsitraukė nuo anksčiau derybose dėl prekybos duotų pažadų, ir pagrasinus įvesti daugiau muitų kiniškų prekių importui, Pekinas neigia laužęs pažadus ir tikina ginsiantis savo interesus.

Kalbėdamas su rinkėjais Floridoje, D. Trumpas apkaltino Kiniją pažeidus susitarimą ir pagrasino, kad Pekinas už tai „sumokės“.

„Ką tik paskelbiau, kad mes didinsime muitų tarifus Kinijai ir nepasiduosime, kol Kinija nenustos apgaudinėti mūsų darbininkų ir vogti mūsų darbo vietų. Jie sulaužė susitarimą. Jie negali taip daryti, todėl jie sumokės. Jei nepavyks pasirašyti susitarimo, papildomi 100 mlrd. dolerių per metus niekuo nepakenks“, – sakė prezidentas, kalbėdamas apie esą dėl muitų Kinijai surenkamas lėšas.

Tuo metu Kinija teigia, kad visų pažadų buvo laikomasi, o Jungtinės Valstijos esą tik svaidosi kaltinimais.

„JAV klijavo mums daug etikečių – pažadų laužymas, atsitraukimas ir kita. Daugybė pažadų buvo tiesiog įbrukti. Kinijos pusė laikėsi visų pažadų, tai niekada nesikeitė“, – sakė Kinijos prekybos ministerijos atstovas Gao Fengas.

Prekybos ministerija taip pat išplatino pranešimą, kuriame apgailestaujama dėl JAV sprendimo didinti muitų tarifus ir teigiama, kad toks žingsnis susilauks Kinijos atsako.

„Kinija apgailestauja dėl to, kad, JAV didinant muitų tarifus, ji turės imtis atitinkamų atsakomųjų priemonių“, – sakoma Prekybos ministerijos pranešime.

Kad dar labiau padidintų spaudimą Kinijai, D. Trumpas savaitės pradžioje užsiminė ne tik galintis didinti jau galiojančių muitų tarifus iki 25 proc., bet ir įvesti muitus visoms iš Kinijos importuojamoms prekėms, kurių bendra vertė siekia 539,5 mlrd. dolerių. Pasak paties JAV prezidento, jis didins muitų tarifus, nes prekybos derybos vyksta „per lėtai“.

„Pastaruosius 10 mėnesių Kinijai taikomi muitų tarifai siekė 25 proc. 50 mlrd. dolerių vertės aukštųjų technologijų prekėms ir 10 proc. 200 mlrd. dolerių vertės kitoms prekėms“, – tviteryje rašė D. Trumpas. „Šie 10 proc. nuo penktadienio didės iki 25 proc.“, – pridūrė jis.

Prekybos karas tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų prasidėjo pernai. Jungtinės Valstijos kaltino Pekiną verčiant Jungtinių Valstijų bendroves, veikiančias Kinijoje, dalytis technologijomis su vietiniais partneriais ir perduoti intelektinės nuosavybės paslaptis. Pati Kinija tai neigia. D. Trumpo administracijos pareigūnai taip pat prieštarauja Kinijos keliamiems prekybos barjerams, kaip valstybinėms subsidijoms, reguliavimui, verslo licencijavimo procedūroms, prekių standartų priežiūrai ir kitoms praktikoms, kurios esą užveria Kinijos rinką užsienio įmonėms arba suteikia vietos įmonėms nesąžiningą pranašumą.