Pasaulyje

2019.05.09 09:06

ES ombudsmenė: Bendrijai turėtų būti gėda, kad suteikia populistams „šaudmenų“

BNS 2019.05.09 09:06

Europos Sąjungos ombudsmenė išreiškė nusivylimą, kad daug dėmesio sulaukę Bendrijos institucijų pastarųjų metų nukrypimai nuo bloko normų suteikė euroskeptikams „šaudmenų“ atakuoti ES.  

„Apskritai ES standartai labai aukšti, tačiau esama daugybės žmonių, norinčių ją atakuoti iš vidaus ir iš išorės“, – naujienų agentūrai AFP Budapešte antradienį sakė Emily O'Reilly. „Taigi, ES turėtų būti gėda, kai tiems populistams suteikiama šaudmenų“, – sakė ji. 

Europos ombudsmeno tarnyba yra nepriklausoma ir nešališka institucija, tirianti skundus dėl netinkamo ES institucijų ir įstaigų administravimo. 

Praėjusiais metais kilo nemenkas šurmulys, kai tuometinis Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude'o Junckerio administracijos vadovas Martinas Selmayras per skubotą ir miglotą procedūrą buvo paskirtas į aukščiausią administracinį postą šioje 30 tūkst. tarnautojų turinčioje institucijoje. 

Tąsyk ombudsmenė pažėrė griežtos kritikos skyrimo procesui, tačiau Europos Komisija atmetė jos tyrimo išvadą, kad buvo pažeistos ES taisyklės dėl įdarbinimo procesų skaidrumo.   

Kritikos sulaukė ir 2004–2014 metais Europos Komisijos pirmininko pareigas ėjusio Jose Manuelio Barroso sprendimas įsidarbinti JAV banke „Goldman Sachs“. Daugelis šį banką kaltina dėl jo vaidmens 2008-ųjų pasaulinės finansų krizės ir euro zonos skolų krizės. 2016 metais ES etikos komisija priėjo prie išvados, kad J. M. Barosso nepažeidė Bendrijos lobizmo taisyklių. 

„Jaučiu nusivylimą, kad nepripažįstama, jog netinkamas elgesys leidžia populistams nesąžiningai kritikuoti ES“, – sakė E. O'Reilly.  „M. Selmayro ir J. M. Barroso atvejai buvo plačiai nušviesti viso pasaulio žiniasklaidos, ypač valstybių narių ir ES priešiškų šalių žiniasklaidos priemonių. Gaila“, – kalbėjo ombudsmenė.   

Anot jos, ES institucijos sutiko su beveik visomis jos tarnybos rekomendacijomis, bet „būtent tokie atvejai gali padaryti daugiausiai žalos (...) sulaukdami euroskeptikų dėmesio“.    

Airė E. O'Reilly ES ombudsmene buvo paskirta 2013 metais, kai iš šio posto anksčiau laiko pasitraukė jos pirmtakas. Jos tarnyba nurodė AFP, kad E. O'Reilly planuoja siekti naujos kadencijos, kai po Europos Parlamento rinkimų baigsis jos dabartinis mandatas.     

Per apsilankymą Budapešte E. O'Reilly pasakė kalbą Vidurio Europos universitete, kurioje paragino užtikrinti didesnį skaidrumą Briuselio valdžios koridoriuose.  

„ES sunku kritikuoti valstybes nares už etikos normų pažeidimus, jei ji pati nesilaiko aukščiausių standartų“, – sakė ombudsmenė.