Pasaulyje

2013.01.18 12:39

JAV, Japonija, Norvegija ir Britanija kritikuoja įkaitų laisvinimo operaciją Alžyre

ELTA 2013.01.18 12:39

Japonijos, Didžiosios Britanijos, JAV ir Norvegijos vyriausybės kritikuoja kruviną įkaitų laisvinimo operaciją Alžyre. Šių šalių piliečių yra ir tarp įkaitų, ir tarp aukų.  

Japonijos, Didžiosios Britanijos, JAV ir Norvegijos vyriausybės kritikuoja kruviną įkaitų laisvinimo operaciją Alžyre. Šių šalių piliečių yra ir tarp įkaitų, ir tarp aukų.

Alžyro pajėgų ataka sukėlė grėsmę įkaitų gyvybei, pareiškė Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe. Tokijas, be to, nebuvo informuotas apie karinę operaciją įkaitams išlaisvinti. Negalutiniais duomenimis, tarp žuvusiųjų yra du japonai. Dar 14 Japonijos piliečių likimas nežinomas.

Norvegijos ministras pirmininkas Jensas Stoltenbergas Osle sakė, kad jo vyriausybė oficialiai prašė Alžyro karinio santūrumo, kad būtų apsaugoti įkaitai. Tačiau jis ketvirtadienį telefonu kolegos iš Alžyro tebuvo informuotas, kad karinė akcija jau vyksta.

Alžyro sraigtasparniai ir sausumos pajėgos ketvirtadienį atakavo islamistus, kurie trečiadienį dujų gavybos teritorijoje pagrobė dešimtis užsienio įkaitų. Prieštaringais duomenimis, per antskrydį žuvo 35 įkaitai ir 15 pagrobėjų. Alžyro informacijos ministras Mohandas Oussaidas Belaidas per valstybinę televiziją patvirtino, kad, „nelaimei“, būta aukų.

JAV Baltųjų rūmų atstovas pareiškė, kad vyriausybė yra „susirūpinusi dėl pranešimų apie žuvusiuosius ir reikalauja aiškumo iš Alžyro vyriausybės“. JAV vyriausybės šaltinių duomenimis, nepilotuojamas amerikiečių žvalgybinis lėktuvas skrido virš teritorijos netoli Libijos sienos, kai Alžyro pajėgos atakavo islamistus. Keliems amerikiečiams pavyko pasprukti. Prieš tai Vašingtonas vyriausybei Alžyre siūlė karinę pagalbą įkaitams išlaisvinti, tačiau Alžyras ją atmetė.

Savo nepasitenkinimo situacija neslėpė ir britų premjeras Davidas Cameronas. Turimais duomenimis, per operaciją žuvo vienas britas, dviem škotams pavyko pabėgti. Tai „labai sudėtinga situacija“, sakė ministras pirmininkas. Dėl įvykių Alžyre jis atšaukė penktadienį Amsterdame planuotą kalbą apie savo šalies santykius su ES.