Pasaulyje

2019.05.08 08:11

Iranas atsisako branduolinių įsipareigojimų

Irano vyriausybė paskelbė, kad atsisakys dalies prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų dėl šalies branduolinės programos ribojimo, taip atsakydama į lygiai prieš metus Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trampo priimtą sprendimą pasitraukti iš šios sutarties.

Irano valdžia nepatikslino kokių konkrečiai branduolinės programos ribojimo elemetų ji planuoja atsisakyti, bet pranešė kad tai bus daroma dviem etapais.

Jungtinių valstijų administracija, prieš porą dienų atšaukusi visas išimtis šalims iki šiol pirkusioms Irano naftą bando spausti teokratinį Irano režimą, kad jis visiškai atsisakytų branduolinės ir balistinių ginklų  programos, bei neremtų sukarintų šiitų judėjimų vidurio rytų regione. 

Teheranas savo ruožtu atsakė grasinimais sustabdyti strategiškai svarbią laivybą Persų įlankoje. Į tai D. Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas atsakė pareiškimu, kad siekint užtikrinti Amerikos ir jos sąjungininkų interesus į regioną siunčiamas lėktuvnešis USS Abraomas Linkolnas ir bombonešių grupuotė.

„Jungtinės valstijos nesiekia karo su Irano režimu, bet mes visiškai pasiruošę atsakyti į bet kokį išpuolį, nesvarbu, ar tai bus Irano sąjungininkai, revoliucinė gvardija ar reguliari kariuomenė“, – sako J. Boltas, JAV nacionalinio saugumo patarėjas.

Irano režimas tikisi atsilaikyti prieš Amerikos sankcijas, bet sustadžius naftos eksportą, duodantį apie pusę visų Irano valiutos pajamų ekonominė padėtis šalyje smarkiai pablogės.

Amerikiečiai tikisi, kad tai padarys įtakos Irane artėjantiems rinkimams, bet Irano religiniai lyderiai tebeturi savo šimtatūkstantinę armiją – pavadintą revoliucine gvardija ir ji iki šiol ištikimai gina jos interesus.

Po šio sprendimo Prancūzija pareiškė, kad gali atnaujinti sankcijas Iranui. „Jeigu Iranas atsisakys vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus, kaip užsiminė prezidentas Hassanas Rouhani (Hasanas Rouhanis), tai gali atvesti prie naujų sankcijų“, – sakė Prancūzijos gynybos ministrė Florence Parly televizijai BFM.

Plačiau – reportaže.

Žinios. Aukštųjų mokyklų lyderis – Vilniaus universitetas