Pasaulyje

2019.05.07 13:26

Arkties taryba neskelbė deklaracijos, nes JAV nesutiko minėti klimato kaitos

BNS 2019.05.07 13:26

Suomijos tolimojoje šiaurėje posėdžiaujančios Arkties tarybos valstybės narės antradienį nepaskelbė tradicinės baigiamosios deklaracijos, nes JAV atsisakė joje užsiminti apie klimato kaitą, pranešė delegatai.

Prasidėjus 11-ajam ministrų susitikimui sesijai pirmininkaujantis Suomijos užsienio reikalų ministras Timo Soini informavo apie darbotvarkės pakeitimus. Jis pažymėjo, kad bendras baigiamasis komunikatas bus pakeistas atskirais ministrų pareiškimais, bet tokio sprendimo nepaaiškino.

Keli šaltiniai informavo, kad taip nutiko valstybėms narėms nepasiekus kompromiso, nes Vašingtonas vienintelis iš dalyvių atsisakė paminėti galutiniame deklaracijos tekste klimato kaitą.

Tai yra pirmasis kartas, kai nuo 1996 metų posėdžiaujančiai Arkties tarybai nepavyko paskelbti bendro komunikato po vieno iš ministrų susitikimų, rengiamų kas dvejus metus.

„Šiuo metu kliūtis yra ta, kad Amerika trukdo pasiekti galutinį susitarimą“, – naujienų agentūrai AFP sakė Sally Swetzof iš Aleutų tarptautinės asociacijos, vienos iš šešių Arkties vietinėms tautoms atstovaujančių organizacijų.

Arkties taryboje dalyvauja Danija, Islandija, JAV, Kanada, Norvegija, Rusija, Suomija ir Švedija. Narės šiuo formatu paprastai sklandžiai bendradarbiauja.

Vis dėlto sakydamas kalbą Rovaniemyje tarybos posėdžio išvakarėse JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo užsipuolė stebėtojos statusą turinčią Kiniją ir Rusiją dėl jų „agresyvaus elgesio“ Arkties regione.

Pažymėtina, kad ji nė karto nepaminėjo klimato kaitos, nors, kaip teigia mokslininkai, visuotinis atšilimas intensyvėja dvigubai greičiau Arktyje nei likusioje planetos dalyse.