Pasaulyje

2019.05.19 11:52

Diplomatijos reikšmė: kaip mažos valstybės sprendžia Europos Sąjungos ateitį

LRT.lt2019.05.19 11:52

Net ir nedidelės valstybės gali smarkiai veikti Europos Sąjungos (ES) sprendimus, jei gerai išnaudoja diplomatines priemones, nustatė Danijos ekspertų grupė „Europa“. Jų išvadas aprašo portalas „EUobserver.com“.

Tyrėjų grupė valstybių narių nuolatines atstovybes Briuselyje suskirstė pagal dydį, diplomatų iš nacionalinių administracijų skaičių ir kiek laiko pastarieji praleidžia megzdami ryšius ir semdamiesi patirties ES institucijose.

Nuolatinėms ES valstybių narių atstovybėse dirba daugybė ekspertų iš skirtingų sričių: žemės ūkio politikos, skaitmeninių klausimų, derybų dėl ES biudžeto ir kt. Diplomatai Briuselyje paprastai praleidžia 4 metus.

Iš esmės diplomatai atkartoja ir vykdo nacionalinės valdžios biurokratiją ES lygmeniu ir puikiai išmano Europos reikalus bei politiką. Atlikto tyrimo metu buvo atsižvelgta ir į vietoje samdomus, o ne valstybių skiriamus, darbuotojus, kurie atstovybėse dažniausiai atlieka administracinius darbus.

Šešios šalys Briuselyje turi daugiau nuolatinių atstovų negu būtų galima tikėtis pagal jų gyventojų skaičių: Austrija, Belgija, Suomija, Airija, Liuksemburgas ir Lietuva.

Anot „EUobserver.com“, Lietuvos rezultatai tyrėjus nustebino. Ji yra ketvirtoji mažiausia šalis iš studijoje tyrinėtų 24 valstybių, bet užima 16-tą vietą tarp daugiausiai atstovų Briuselyje turinčių šalių.

Vieningas mąstymas

Europos Sąjungoje mažos valstybės narės turi tas pačias teises ir įsipareigojimus, kaip ir didesnės šalys. Dar vienas svarbus ES politikos kūrimo aspektas – siekti bendro susitarimo ir užkirsti kelią įkalbinėjimams mažesnes valstybes nares laikytis jų interesų neatitinkančių pozicijų. ES valstybės dydis nėra svarbus.

Tyrimas atskleidė, kad didžiosios valstybės suneša didelę dalį ES biudžeto, į Europos parlamentą išsiunčia daugiausiai narių ir dalyvauja tokiose svarbiausiose globaliose organizacijose kaip Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, G20 ar G7 forumai, rašo „EUobserver.com“.

„Nors maža valstybė narė ir negali pakeisti savo geografinės padėties, ji gali pasirūpinti savo atstovavimu. Nuo kiekvienos valstybės narės priklauso, ar ji taps reikšminga Briuselio mechanizmo dalimi“, – teigia tyrėjai.

Atlikto tyrimo duomenimis, nebuvo pastebėta aiški tendencija, kad šalies materialinė padėtis ar dydis turėtų įtakos jos atstovavimui Briuselyje. Dvi iš turtingiausių ES šalių – Liuksemburgas ir Danija – pateko tarp mažiausiai atstovų Briuselyje turinčių valstybių.

Pirmininkavimo svarba

ES pirmininkaujančioms arba besirengiančioms pirmininkauti valstybėms narėms dažnu atveju Briuselyje atstovauja daugiau diplomatų. Jiems reikia ne tik pristatyti savo interesus, bet ir rūpintis kitų 28 valstybių narių teisės aktų koordinavimu.

Pasak buvusio vienos ES šalies narės nuolatinio atstovo, ES pirmininkavusios valstybės dažnai institucijose išlaiko didelį šaliai atstovaujančių diplomatų skaičių.

Taip yra todėl, kad jos supranta, jog turėti kuo daugiau ekspertų reikšmingose institucijose yra vertinga praktika, rašo „EUobserver.com“.

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.