Pasaulyje

2019.05.07 09:55

JAV prezidento pareiškimai grasina nauju prekybiniu karu su Kinija

Netikėtai griežti JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimai, kad jau šį penktadienį jis įves muitus visam importui iš Kinijos, iškart nusmukdė pasaulines akcijų rinkas. Tokie grasinimai sukėlė abejonių ir dėl trečiadienį planuojamo dar vieno aukščiausio lygio derybų dėl prekybos raundo Vašingtone.

Nutrūkus deryboms ir prasidėjus dideliam prekybiniam karui tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, neišvengiamai kils rimta pasaulio ūkio krizė.

JAV prezidento D. Trumpo prekybiniai karai prasidėjo nuo muitų pertekliniam plienui, o Kinija yra pagrindinė tokio pigaus plieno gamintoja. Dabar, po nuolatinių pareiškimų, kad derybos dėl prekybos su Pekinu vyksta puikiai, JAV prezidentas D. Trumpas tviteryje parašė, kad kinai, neva nori derėtis iš naujo, ir todėl jis yra pasiryžęs įvesti 25 proc. muitus visam importui iš Kinijos.

Tai iškart nusmukdė Kinijos, kitų Azijos šalių, taip pat Amerikos ir Europos rinkas.

„Todėl ir turime tokius milžiniškus prekybos deficito skaičius. Mes tai ištaisysime. Ir padarysime tai didelės meilės būdu. Labai didelės. Po to jie mus labiau pamėgs ir labiau gerbs“, – pranešė D. Trumpas.

Turint omeyje, kad D. Trumpas kalba apie pusės trilijono dolerių prekybos deficitą su Kinija, nauji tarifai padarytų tikrai daug žalos. JAV prezidento žodžiais, tarifai padės Amerikos biudžetui, bet, iš tikrųjų, įmonės ir eiliniai vartotojai turės daugiau mokėti už importuotas prekes.

„Prekybos ginčas tarp Amerikos ir Kinijos, be abejo, vyksta dėl to, kuri šalis pirmaus pasaulyje. Amerikiečiai užėmė šią vietą dešimtmečius, jie nori tai apginti. Kinai nori tą vietą užimti. Pirmiausiai jie nori išsiveržti į priekį  ekonominėje politikoje, po to tapti pirmaisiais geostrategine prasme. Nė viena šalis nenori nusileisti. Jos turėtų taikiai gyventi kartu taip, kaip anksčiau Amerika ir Sovietų Sąjunga. Bet, atrodo, abiem pusėms tokios išminties kol kas dar trūksta“, – sakė „Baader Bank“ rinkos analitikas Robertas Halveris.

Nuo pat rinkimų kampanijos pradžios D. Trumpas nuolat akcentavo, kad didelis neigiamas Amerikos prekybos deficitas reiškia, jog kitos šalys išnaudoja JAV, nors, kita vertus, tai rodo milžiniškos Amerikos rinkos apetitą pigioms importinėms prekėms, kurių amerikiečių verslininkams vietoje gaminti nebeapsimoka.

„Anksčiau ar vėliau susitarimas bus, nes dabar abi pusės kenkia viena kitai. To neturėtų būti, jie neturėtų taip daryti. Amerikiečiai mato, kad ir jų akcijų rinka silpnėja. Eksportuojančios amerikiečių kompanijos taip pat aimanuoja, o kinai, be abejo, mato, kad jų eksporto vertė smarkiai sumažėjo“, – pridėjo R. Halveris.

Oficiali Kinijos reakcija į D. Trumpo grasinimus kol kas rami, bet vietos verslininkai nėra tokie mandagūs.

„Manau, D. Trumpas nori paspausti Kiniją, bet rezultatas išėjo priešingas – jis tik užtikrino, kad susitarimas dėl prekybos sugriūtų“, – sakė „GEO Securities“ vadovas Francis Lunas.

Net ir tokie įtakingi Amerikos milijardieriai, kaip Warrenas Buffettas perspėja, kad spaudimą galima naudoti derybose, bet rimti grasinimai gana pavojinga taktika, nes ir kita pusė turi savų interesų, kad ir tokių, kaip lyderio įvaizdis savo šalyje.

Žinios. 17-oji sėkminga „SpaceX“ misija

Plačiau žiūrėkite reportaže.