Pasaulyje

2019.05.06 18:49

Maskvos katastrofoje ekspertas įžvelgia ir keleivių kaltę: tempti lagaminai kitam žmogui galėjo kainuoti gyvybę

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.05.06 18:49

Sekmadienį Maskvos Šeremetjevo oro uoste avariniu būdu nusileido užsiliepsnojęs keleivinis „Sukhoi Superjet 100“ (SSJ-100). Per gaisrą žuvo 41 žmogus. Kaip teigia aviacijos saugumo ekspertas Vidas Kaupelis, mirčių buvo galima išvengti, jei keleiviai nebūtų gelbėję savo rankinio bagažo.

Po nelaimės socialiniuose tinkluose ėmė plisti vaizdo įrašai iš degančio lėktuvo vidaus, juose buvo matoma keleivių panika, blaškymasis ir bandymas gelbėti savo daiktus.  Anot V. Kaupelio, vaizdo įrašai leido pamatyti pagrindines nesėkmingos evakuacijos priežastis. Viena jų – traukiami ir nešami lagaminai lėtino evakuaciją.

„Kai pusė lėktuvo dega, kai brangi kiekviena sekundė, kai panika, grūstis, tas papildomas lagaminas, kurį kažkas išsitraukė ir lėtino evakuaciją, tai kainavo gyvybę“, – neslepia ekspertas.

Ekspertas tikina, kad lagaminas ne tik lėtina evakuaciją, tačiau jis gali sužeisti ir aplinkinius. Lėktuvo evakuacijos trapai nėra pritaikyti lagaminams, todėl čiuožiantis jais lagaminas gali sužaloti aplinkinius.

JAV atlikti tyrimai parodė, kad 50 proc. keleivių evakuacijos metu iš lėktuvo bando išsinešti savo daiktus: „Čia žaidžia ne protas, o instinktai. Niekas nežino, kaip elgtųsi tokioje situacijoje.“

Egzistuoja taisyklė, kad lėktuvo evakuacija, nepriklausomai nuo keleivių skaičiaus, turėtų užtrukti ne daugiau kaip 90 sek. Tam įvykdyti lėktuve turi būti pakankamai įgulos narių bei evakuacinių trapų. Taip pat labai svarbūs įgulos pranešimai keleiviams, jie turi būti tikslūs. Įgula turi mokėti suvaldyti kilusią paniką ir patį evakuacijos procesą. Kaip teigia V. Kaupelis, palydovai yra mokomi, kaip suvaldyti situaciją, be to kritiniu metu jiems leidžiama naudoti ir fizinę jėgą. Ji dažniausiai naudojama, kai žmonės dėl baimių ar fizinio neįgalumo negali normaliai dalyvauti evakuacijos procese ar lėtina jį.

Per gaisrą lėktuve SSJ-100 žuvo daugiau nei 40 žmonių. Orlaivis sekmadienį vakare buvo išskridęs iš Maskvos į Murmanską, bet netrukus sugrįžo į Šeremetjevo oro uostą ir užsidegė tūpdamas avariniu būdu.

Plačiau apie tai nuo 52.38 min.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.