Pasaulyje

2019.05.06 15:44

Tailando karalius baigia karūnavimo ceremonijas viešu pasirodymu visuomenei

BNS2019.05.06 15:44

Tūkstančiai tailandiečių pirmadienį rinkosi prie Bankoko Didžiųjų rūmų, tikėdamiesi nors akies krašteliu išvysti naująjį karalių Mahą Vajiralongkorną, pastarajam savo susitikimu su visuomene ir diplomatinio korpuso nariais baigiant tris dienas trukusius karūnavimo renginius.

Maha Vajiralongkornas sostą paveldėjo iš 2016 metais mirusio savo tėvo karaliaus Bhumibolo Adulyadejo, karaliavusio beveik septynis dešimtmečius. Naujasis karalius, dar žinomas kaip Rama X, buvo karūnuotas pagal visas šios pietryčių Azijos valstybės tradicijas tik šeštadienį, po ilgo oficialaus gedulo laikotarpio.

Pirmadienį nuo ankstaus ryto žmonės stojo į eilę prie rūmų, kad po patikrinimo metalo detektoriumi galėtų prieiti arčiau prie sosto salės balkono, kuriame vėliau turėjo pasirodyti karalius. Tie, kuriems nepavyktų prieiti arčiau rūmų, karaliaus pasirodymą galės stebėti pro didžiulius  ekranus, sustatytus prie rūmų. 

Kol kas neaišku, ar karalius sakys kalbą susirinkusiems. Vėliau paskirta karaliaus audiencija diplomatinio korpuso nariams.

Nors Tailandas po 1932 metų revoliucijos tapo konstitucine monarchija, šalies monarchams čia skirtas kone dieviškas vaidmuo. Jie atlieka svarbią vienijančios jėgos funkciją nuolat politinius sukrėtimus išgyvenančioje šalyje, kurią pasikeisdamos valdo išrinkta vyriausybė ir karinė chunta. 

Tailando karališkąją šeimą saugo griežtas įstatymas dėl valdovo įžeidimo, už kurį galima gauti įkalinimo iki 15 metų bausmę.

Minios žmonių pirmadienį laukė prie rūmų svilinant tropiniam karščiui, o saulę uždengus praslenkančiam debesėliui kai kurie jų šūkavo iš džiaugsmo.

„Šiandien mūsų 13 asmenų šeima čia atėjo parodyti ištikimybę karaliui, – sakė Bankoke gyvenantis Utainas Sanggunas, ruošdamasis pirkti suvenyrinį ženkliuką ir kepurėlę su karališkuoju ženklu. – Esame labai laimingi. Vakar laukėme iki vidurnakčio, kad palydėtume Jo Didenybę. Tai buvo toks įspūdingas reginys, kad aš apsiverkiau“.

Sekmadienio vakarą karalių Mahą Vajiralongkorną kariai paauksuotame palankine nešė istorinėmis Bankoko gatvėmis. Įspūdinga procesija truko 6,5 valandos. Karaliaus sutuoktinė karalienė Suthida (Sutida) ir vyresnioji duktė princesė Bajrakitiyabha ėjo šalia palankino.

Maha Vajiralongkornas yra dar vadinamas karaliumi Rama X, nes jis yra nuo 1782 metų valdančios Chakri dinastijos dešimtasis monarchas. Jo karūnacijos ceremonijoje buvo gausu įmantrių šimtmečių senumo ritualų, kurių šaknys siekia senas budistų ir brahmanų tradicijas.

Karūnavimo ceremoniją  tiesiogiai transliavo televizijos, suteikusios žiūrovams retą progą pamatyti istorinius karūnavimo ritualus ir karališkosios šeimos asmenų oficialų bendravimą.

Naujo karaliaus karūnavimo paskutinė šventė turėtų vykti spalio pabaigoje. Per ją Bankoko Čau Praja upe plauks karališkųjų baržų procesija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt