Pasaulyje

2019.05.06 07:22

Musulmoniški pasaulio kraštai pradeda švęsti Ramadaną

Nuo pirmadienio daugelis musulmoniškų pasaulio kraštų pradeda švęsti Ramadaną – švenčiausią mėnesį, skirtą susilaikymui ir badavimui. Tačiau ne visur ši laikas bus džiugus – neseniai teroro išpuolį išgyvenusios Šri Lankos musulmonai sako, kad šiemet švenčiausias mėnuo bus liūdnas.

Libane dabar sunkūs laikai – valstybės skola didelė, biudžeto deficitas taip pat, o svarbiausia didelė infliacija ir kainų šokinėjimas. Tai ypač apsunkina gyventojų, kurių didžioji dalis musulmonai, pasiruošimą Ramadanui. Visą savaitgalį nuo ryto žmonės skuba į turgų pirkti maisto produktų, kol kainos nepaliko.

Ramadanas yra itin svarbus mėnuo musulmonams, per kurį visi galintys tikintieji nuo saulėlydžio iki saulėtekio užsiima Samu – badavimu. Tik jau saulei nusileidus visą dieną maisto ir vandens atsisakę tikintieji gali pavalgyti ir atsigerti. Mėnuo pradedamas skaičiuoti pagal mėnulį, o oficialią datą paskelbia Saudo Arabijos institucijos pagal mėnulio stebėjimus.

Tikima, kad būtent per Ramadaną pranašui Mohametui buvo padėtas apreikšti Koranas, todėl šis mėnuo yra susilaikymo mĖnuo musulmonams. Susilaikyti reikia ne tik nuo maisto ar vandens, tačiau ir nuo rūkymo, keiksmažodžių, lytinių santykių bei kitų malonumų ar žalingų įpročių. Taip esą stirpinamas ryšys su dievu. Ramadanui ruošiasi ir neseniai iš grupuotės „Islamo valstybė“ kontrolės išvaduoto Mosulo gyventojai. Ramadano pavadinimas „ramida“ ir „ar-ramad“ iš arabų kalbos išvertus reiškia „kaitra“ ir „sausra“.

„Žinote žmonės ruošiasi Ramadanui. Jie ateina apsipirkti, juk matote kokios minios ir kokia netvarka. Žmonės ruošia maistą, drabužius, kitus dalykus, nes kas bus, kai parsidės Ramadanas? Jie badaus ir badaujantis žmogus negali išeiti, ypač kai oras labai karštas, o tai apsunkina padėtį“, – sako pirkėjas Abdulkareemas Dhanounas.

Šri Lankoje, kuri neseniai išgyveno itin žiaurių teroro išpuolį prieš krikščionis, nuotaikos itin santūrios. Šri Lankoje musulmonų apie dešimt procentų, tačiau į mėnesį jų šventovės bus saugomos. Tikintieji baiminasi keršto, nes atsakomybę už išpuolį prieš krikščionis prisiėmė „Islamo valstybė“. Tikintieji sako, kad šiais metais Ramadanas bus kuklus.

„Liūdime dėl mirčių. Dėl netekčių šiais metais Ramadano šventimas bus labai konservatyvus. Badausime kaip visada, tačiau didelių švenčių nekelsime“, – sako viena parduotuvės savininkė.

Ramadanas ir badavimas per jį yra vienas iš Islamo tikėjimo pagrindų, kartu su vieno dievo – Alacho – išpažinimu, labdara neturtIngiesiems, penkiomis maldomis per dieną ir piligrimyste į Meką. Ramadano mĖnuo turėtų baigtis birželio 3-ią dieną.