Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.05 16:17

Karūnuotasis Tailando karalius pasirodė žmonėms įspūdingoje procesijoje

BNS 2019.05.05 16:17

Naujai karūnuotą Tailando karalių Maha Vajiralongkorną, dar žinomą kaip Rama X, sekmadienį kariai paauksuotame palankine nešė Bankoko gatvėmis, o pasižiūrėti šio istorinio reginio buvo susirinkusios didelės minios.

Nuo 1782 metų valdančios Chakri dinastijos dešimtasis monarchas vilkėjo brangakmeniais nusagstytus drabužius ir buvo užsidėjęs plačiakraštę skrybėlę su plunksna.

Septynių kilometrų kelią nuėjusi procesija vyko antrą iš trijų karūnavimo renginių dienų. Procesijos metu visuomenė galėjo pirmą kartą iš labai arti pamatyti 66 metų karalių, kuris sostą užėmė prieš dvejus metus ir vis tvirčiau valdo šalį.

Eisena prasidėjo 17 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku prie didžiųjų rūmų Bankoko senamiestyje, aidint trimitams, karių komandoms ir 21 šūvio saliutui.

Tailandiečiai, vilkintys geltonus – karališkosios spalvos – marškinius, užpildė gatves prie rūmų. Daugelis jų laikė Ramos X portretus ir šaukė „Tegyvuoja karalius!“.

Nuo saulės spindulių ir 36 laipsnių karščio žmonės gynėsi skrybėlėmis ir skėčiais.

„Tai gali būti mano pirma ir paskutinė galimybė tai pamatyti“, – prieš pirmą per 69 metus tokią ceremoniją naujienų agentūrai AFP sakė 57 metų Nattriya Siripattana.

Šeštadienį prasidėjusi trijų dienų karūnacija yra pirmoji nuo 1950 metų, kai buvo karūnuotas itin gerbiamas Maha Vajiralongkorno tėvas.

Iškilmingos šeštadienio ceremonijos prasidėjo nuo apsivalymo ritualo Didžiųjų rūmų komplekso vienoje iš šventyklų. Per ją karalius, apsigobęs balta skraiste, paliekančia vieną petį apnuogintą, priėmė šventuosius vandenis iš įvairių Tailando vietų ir lengvai pašlakstė jais sau veidą.

Šį momentą žymėjo patrankų šūviai, skambėjo tradicinių instrumentų muzika ir budistų vienuolių maldos.

Sinkretinėje ceremonijoje, simbolizuojančioje Ramos X virsmą dieviškuoju veikėju, taip pat dalyvavo keli žilagalviai hinduistų brahmanai.

Galiausiai karalius atsisėdo į sostą ir priėmė auksinę Didžiąją pergalės karūną – įmantrų smailiaviršūnį 7,3 kg sveriantį galvos apdangalą, kurio viršūnėje įtaisytas deimantas iš Indijos.

Brangakmeniais nusagstytus aukso spalvos drabužius vilkėjęs 66 metų monarchas karūną užsidėjo ant galvos ir paskelbė trumpą savo pirmąjį karališkąjį įsaką – pažadėjo „teisingai“ valdyti visų Tailando žmonių labui.

Jo ketvirtoji žmona Suthida, su kuria M. Vajiralongkornas netikėtai susituokė per ceremoniją, surengtą likus kelioms dienoms iki karūnavimo, buvo patvirtinta karaliene ir pagarbiai atsiklaupė prieš soste sėdintį savo vyrą.

40 metų karalienė iki santuokos su Maha Vajiralongkornu buvo karališkosios sargybos vado pavaduotoja.

Anksti sekmadienį Maha Vajiralongkornas, šalia kurio buvo jo naujoji karalienė Suthida, suteikė karališkuosius titulus šeimos nariams, kurie iš nepaprastos pagarbos prišliauždavo prie jo sosto.

Vėliau, per procesiją, Suthida su raudonos ir juodos spalvų uniforma žygiavo šalia karaliaus palankino.

Tailando monarchija yra persmelkta ritualų, protokolo ir hierarchijos reikalavimų, kurie sukasi aplink dievišku asmeniu laikomą karalių.

Per dvi valandas trukusią procesiją tailandiečiai turėjo galimybę „pareikšti pagarbą“ karaliui, kuris taip pat sustojo prie kelių svarbių šventyklų pasimelsti priešais didelius paauksuotus Budos atvaizdus.

Pareigūnai purškė vandenį ant susirinkusių minių, kuriose buvo nemažai „Jit Arsa“ – „dvasios savanorių“, demonstruojančių atsidavimą ir ištikimybę monarchijai. Vis dėlto didžiulis karštis galėjo sumažinti atėjusių žmonių skaičių.

Maha Vajiralongkornas įžengė į sostą 2016 metais, po savo populiaraus tėvo Bhumibolo Adulyadejo mirties, bet karūnavimo datą paskyrė tik po ilgo oficialaus gedulo laikotarpio.

Prašmatnias karūnavimo ceremonijas tiesiogiai transliavo televizija, jose dalyvavo Tailando galingieji ir įtakingieji.

Chuntos lyderis Prayutas Chan-O-Cha, kuris valdžią perėmė per 2014 metų valstybės perversmą, taip pat dalyvavo daugelyje svarbių apeigų, įskaitant procesiją.

Karalius ir karalienė ankstesnę naktį praleido karališkojoje rezidencijoje, kur per įkurtuvių apeigas siekiant prišaukti sėkmę ant pagalvės buvo patupdyti Siamo katė ir baltas gaidys.

Tarp karališkuosius titulus gavusių šeimos narių yra 14-metis princas Dipangkornas Rasmijoti, karaliaus sūnus iš trečiosios santuokos, kuris šventinamas vandeniu atsiklaupė ir atsigulė priešais tėvą.

Karalius turi dar šešis vaikus, įskaitant keturis sūnus, kuriuos pagimdė dvi ankstesnės žmonos.

„Dėmesys politikai“

Nuo kritikos ir nuodugnių diskusijų Tailando karališkąją šeimą saugo griežtos taisyklės dėl valdovo įžeidimo, už kurį galima gauti įkalinimo iki 15 metų bausmę.

Visa žiniasklaida privalo cenzūruoti save, o populiarios šalies socialinės žiniasklaidos platformos buvo slopinamos.

Tačiau įspūdingas monarchijos viršenybės Tailando gyvenime demonstravimas slepia nuo kovo rinkimų rusenančią politinę krizę.

2014-aisiais valdžią perėmusi chunta, kuri žadėjo ginti monarchiją, siekia grįžti į valdžią per rinkimus.

Jos įgaliota partija pareiškė gavusi daugiausiai balsų. Tačiau prieš kariškius nusiteikusių partijų koalicija sako sustiprinusi savo daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose.

Galutiniai rezultatai turi paaiškėti tik gegužės 9 dieną ir daugelis tailandiečių buvo nepatenkinti tokiu vėlavimu.

„Kai šis renginys (karūnavimas) baigsis, turėsime sutelkti dėmesį į politiką“, – sakė Ubon Ratčatanio universiteto dėstytojas Titipolas Phakdeewanichas.

Įžengęs į sostą karalius ėmėsi kelių kategoriškų veiksmų, įskaitant Karūnos turto biuro valdyto turto perėmimą savo tiesioginėn kontrolėn.

Nors karališkoji šeima formaliai yra virš politikos, karalius rinkimų išvakarėse paragino tailandiečius balsuoti už „gerus žmones“ ir prieš tuos, kas „kelia chaosą“.

Vasario mėnesį jis sužlugdė savo vyresniosios sesers princesės Ubolratanos bandymą siekti premjero posto su viena chuntai nepritariančia partija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi