Pasaulyje

2019.05.05 12:03

Guaido pripažino: suorganizuoti karinį perversmą nepavyko

Venesuelos opozicijos lyderis Juanas Guaido pripažino padaręs klaidų bandant suorganizuoti karinį perversmą šalyje ir taip nuversti prezidentą Nicolą Maduro bei neatmetė Jungtinių Valstijų karinės intervencijos galimybės. Pasak jo, jei gautų tokį pasiūlymą iš Vašingtono, teiktų jį svarstyti Nacionalinei Asamblėjai.

Šią savaitę planas nuversti N. Maduro, kviečiant kariuomenę atsukti nugarą prezidentui ir pereiti į opozicijos gretas, žlugo, o interviu „The Washington Post“ J. Guaido pripažino pervertinęs kariuomenės palankumą opozicijai.

J. Guaido atskleidė tikėjęsis, kad N. Maduro atsistatydins, jeigu jį paliks dalis kariuomenės, tačiau toks opozicijos lyderio planas neišdegė ir raginimas karininkams neberemti N. Maduro nesusilaukė didelio palaikymo dabartinį prezidentą remiančioje kariuomenėje, kuri numalšino gatvių protestus.

„Galbūt mums reikia daugiau karių, galbūt reikia daugiau režimo pareigūnų, norinčių paremti Konstituciją. Manau, kad kintamieji dabar yra akivaizdūs“, – leidiniui sakė J. Guaido.

Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas ir laikinuoju Venesuelos vadovu pasiskelbęs J. Guaido vis dėlto pabrėžė, kad JAV karinė intervencija nuversti N. Madurą įmanoma tik tuo atveju, jei ją paremtų Nacionalinė Asamblėja – šalies parlamentas.

Paklaustas, ką atsakytų JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Johnui Boltonui, jei šis pasiūlytų JAV karinę intervenciją, J. Guaido teigė: „Mielas drauge, ambasadoriau Johnai Boltonai, ačiū už visą pagalbą, kurią jūs teikiate šiam teisėtam tikslui. Ačiū už galimybę, mes ją svarstysime, tikriausiai svarstysime parlamente. Jei tai bus būtina, galbūt ją patvirtinsime“.

Tačiau opozicijos lyderis greitai patikino, kad vertina tai, jog Vašingtonas svarsto karinio įsikišimo galimybę.

„Tai yra puiki žinia Venesuelai, nes mes svarstome visas galimybes. Gera žinoti, kad svarbūs sąjungininkai, kaip Jungtinės Valstijos, taip pat svarsto šią galimybę. Tai suteikia mums galimybę bendradarbiauti, jei to prireiks, ir mes žinome, kad sulauksime paramos.

Manau, kad šiandien daug Venesuelos karių nori padėti humanitarinei pagalbai patekti į šalį. Jie būtų laimingi sulaukę paramos užbaigiant šią uzurpaciją. Jei į tai įeina ir bendradarbiavimas su tokiomis garbingomis šalimis, kaip Jungtinės Valstijos, manau, tai būtų viena iš galimybių“, – kalbėjo J. Guaido.

J. Guaido pripažino, kad šią savaitę planuotas perversmas nepavyko, tačiau, tikino jis, iš klaidų bus pasimokyta.

„Tai, kad mes darėme tai, ką darėme, ir perversmas nepavyko pirmą kartą, nereiškia, jog tai nepavyks (ir ateityje). Mes susiduriame su absoliučios diktatūros siena. Mes supratome savo klaidas – ko mes nepadarėme ir ko mes padarėme per daug“, – sakė J. Guaido.