Pasaulyje

2019.05.05 10:54

Šiaurės Makedonija renka prezidentą: ar kils politinė krizė?

Sekmadienį vyksta antrasis Šiaurės Makedonijos prezidento rinkimų turas.

Į antrąjį rinkimų turą pateko valdančiųjų socialdemokratų (SDSM) kandidatas Stevo Pendarovskis ir nacionalistinės partijos VMRO palaikoma Gordana Siljanovska-Davkova. Pirmajame rinkimų ture abu kandidatai surinko beveik po lygiai balsų, o tai atspindi susiskaldymą visuomenėje po šalies pavadinimo pakeitimo vasarį.

Vasarį Šiaurės Makedonija pasiekė istorinį susitarimą su Graikija ir prie savo šalies pavadinimo pridėjo žodį „Šiaurės“, kad pavadinimas nesutaptų su antikine Graikijos Makedonijos provincija. Mainais Atėnai nebevetuos Šiaurės Makedonijos siekių tapti ES ir NATO nare.

Abu kandidatai į prezidentus atspindi visuomenės nuotaikas šalies pavadinimo keitimo atžvilgiu. S. Pendarovskis pasisako už susitarimą su Graikija ir pavadinimo keitimą, o G. Siljanovska-Davkova ir dabartinis prezidentas Gjorge Ivanovas taip pat siekia narystės ES ir NATO, tačiau kritiškai vertina susitarimą ir Šiaurės Makedonijos pavadinimą.

Visgi prezidento galios šalyje yra ribotos, ir naujasis Šiaurės Makedonijos vadovas negalės atšaukti Konstitucijoje įtvirtinto naujo šalies pavadinimo.

Rinkimai taip pat gali būti laikomi neįvykusiais, jei rinkėjų aktyvumas nesieks Pagrindiniame šalies įstatyme įteisintos 40 proc. ribos. Tokiu atveju rinkimai turės būti organizuojami dar kartą. Pirmajame rinkimų ture prieš dvi savaites rinkėjų aktyvumas siekė 41,9 proc.

Rinkimų apylinkės Šiaurės Makedonijoje buvo atidarytos 7 val. vietos laiku (8 val. Lietuvos laiku), rinkimai pasibaigs 19 val. vietos laiku (20 val. Lietuvos laiku).