Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.04 16:31

Bangladešą pasiekė galingas ciklonas „Fani“

BNS 2019.05.04 16:31

Bangladešą šeštadienį pasiekė itin galingas ciklonas „Fani“, šią savaitę nusiaubęs Indiją, kur pareikalavo kelių žmonių gyvybių, praneša AFP.

Vis tik dėl iš anksto įvykdytos masinės evakuacijos veikiausiai buvo išvengta didelio masto humanitarinės katastrofos, kokių nutikdavo per ankstesnes tokias audras.

Bangladešo policija paskelbė, kad devyni žmonės žuvo audros centrui dar kirtus sieną šeštadienį ryte. Anot žiniasklaidos, dar aštuoni žmonės žuvo Indijoje, nors valdžios atstovai tokių pranešimų nepatvirtino.

Naujienų agentūrai AFP Bangladešo pareigūnai sakė, kad daugiau nei 1,6 mln. žmonių buvo perkelti į laikinas prieglaudas, o pakrantėje esančiuose rajonuose buvo užtvindyti mažiausiai 36 kaimai, audros atneštoms bangoms prasiveržus pro užtvankas.

Tarp aukų yra vienas Bargunos rajone žuvęs nepilnametis ir dar penki žmonės, nutrenkti žaibo šiauriniame Kišoregandžo rajone.

„Taip pat buvo sužeisti mažiausiai 63 žmonės“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas nepaprastųjų padėčių ministerijos atstovas. Pasak jo, stichija sunaikino per 2 tūkst. namų.

„Švartuojame savo valtį, nes ji yra vienintelis mūsų pajamų šaltinis. Tik Alahas žino, kada galėsime vėl žvejoti“, – netoli Dakopės miestelio AFP sakė žvejys Akbaras Ali, rišdamas prie medžio smarkių bangų blaškomą laivelį.

Audrai susilpnėjus iki stiprios depresijos, vėjai, kurių greitis siekė 70 km per valandą, ir smarkios liūtys naktį ir šeštadienio paryčiais talžė Indijos valstiją Vakarų Bengaliją ir jos sostinę Kalkutą, taip pat Sunderbano mangrovių mišką.

„Sunderbano salose yra visiška sumaištis, nes ciklonas sunaikino viską savo kelyje. Nuogąstaujama, kad upės gali išsilieti iš krantų ir užtvindyti didelius žemės ruožus“, – pažymėjo Sunderbano reikalų ministras Manturamas Pakhira (Manturamas Pachyra).

„Keli namai buvo sulyginti su žeme, buvo nuplėšta stogų ir išvartyta elektros linijų stulpų bei medžių“, – pridūrė jis.

Keliems šimtams tūkstančių žmonių buvo liepta evakuotis iš Vakarų Bengalijos pakrantės rajonų, kol neatslinko ciklonas „Fani“, kurio pavadinimas bengalų kalba reiškia „Gyvatė“. Maždaug 5 tūkst. žmonių teko palikti 4,6 mln. gyventojų turinčios Kalkutos žemumas ir senus apgriuvusius pastatus.

„Sugriuvus senam pastatui miesto šiaurinėje dalyje buvo įstrigę beveik tuzinas žmonių, – pranešė meras Firhadas Hakimas. – Jie buvo išgelbėti ir nugabenti į saugesnę vietą.“

Skriejantys medžiai

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi (Narendra Modis), siekiantis perrinkimo per šalyje tebevykstančius rinkimus, pirmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad ruošiasi apsilankyti Odišos valstijoje, kurios vieni skurdžiausių šalyje 46 mln. gyventojų kone labiausiai nukentėjo per stichiją.

Penktadienį „Fani“ buvo pasiekęs Odišą, kur atnešė 200 km per valandą greičio siekusių vėjo gūsių. Smarkus vėjas į orą buvo pakėlęs nulaužtų kokospalmių kamienų; buvo išvartyta elektros linijų stulpų ir nutrūko vandens teikimas bei išsijungė mobilusis ryšis.

Kaip informavo naujienų agentūra „Press Trust of India“ (PTI), Odišoje žuvo aštuoni žmonės, įskaitant medžio prispaustą paauglį ir po betono nuolaužomis palaidotą moterį.

Aukų skaičiaus negalėjęs patvirtinti Odišos krizių valdymo tarnybos pareigūnas Prabhatas Mahapatra pareiškė AFP, jog vien Purio mieste, pritraukiančiame daug hinduistų piligrimų, buvo sužeisti apie 160 žmonių.

„Viskas tiesiog aptemo, ir staiga beveik nieko negalėjome matyti priešais save penkių metrų atstumu, – pasakojo vienas Purio gyventojas. – Vėjas tiesiog kurtina.“

PTI pranešė, kad dėl smarkaus lietaus vienoje statybvietėje nuvirto kranas, o policijos būdelė buvo nutempta už 60 metrų. Taip pat buvo išvartyta elektros linijų stulpų, nuplėšta stogų ir išdaužyta daug pastatų langų.

„Fani“ slenkant į šiaurės rytus, Odišos tarnybų darbuotojai puolė šalinti išvartytus medžius ir kitas kelius blokuojančias naulaužas. Iš oro padarytose nuotraukose matyti apsemti dideli žemės plotai.

48 metų Gouranga Malickas (Guranga Malikas) liūdnai rinko plytas, sugriuvus jo mažam dviejų kambarių namui, kur jis gyveno kartu su dar penkiais šeimos nariais.

„Niekada anksčiau nebuvau matęs tokio masto sugriovimų“, – sakė jis AFP.

„Energetikos infrastruktūra buvo visiškai sunaikinta“, – pareiškė Odišos vyriausiasis ministras Naveenas Patnaikas (Navinas Patnaikas).

„Fani“ nešami vėjai buvo juntami net Everesto šlaituose, kur penktadienį buvo plėšomos 6 400 km aukštyje įrengtos alpinistų palapinės.

Buvo uždaryta daug uostų, tačiau Indijos karinis laivynas į regioną nusiuntė laivų, pasiruošusių teikti pagalbą. Be to, buvo evakuoti šimtai atviroje jūroje esančių naftos gavybos platformų darbuotojų.

Indijos rytinę dalį dažnai talžo iš Bengalijos įlankos pusės atslenkantys ciklonai, o vien Odišoje nuo 1999 metų žuvo 10 tūkst. žmonių. Dauguma jų neteko gyvybės per audros sukeltus didžiulius potvynius.

Šįkart šioje valstijoje buvo evakuoti daugiau nei 1 mln. žmonių dar neatslinkus „Fani“.

„Dabar technologijos yra reikšmingai pagerėjusios, – AFP pareiškė privačios meteorologinės tarnybos „Skymet“ sinoptikas Maheshas Palawatas (Mahešas Palavatas). – Valdžia turėjo pakankamai laiko, maždaug aštuonias dienas, kad pasiruoštų mobilizuoti reagavimo į nelaimes komandas.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi