Pasaulyje

2019.05.11 21:47

Tyrimas: žmonės visame pasaulyje – ir liūdnesni, ir piktesni nei anksčiau

LRT.lt 2019.05.11 21:47

Pasaulinį gerovės lygį matavusių tyrėjų duomenimis, žmonės visame pasaulyje dar niekada anksčiau nebuvo tokie liūdni, pikti ir išsigandę, praneša CNN.

Šios trys emocijos 2018 m. pasiekė rekordiškai aukštą lygį. Tokia tendencija pastebima jau antrus metus iš eilės, pranešama „Gallup“ paviešintoje pasaulio gyventojų emocijų tyrimo ataskaitoje.

Tiesa, kartu pastebimas nedidelis žmonių patiriamo streso lygio mažėjimas. Tai reiškia, kad iš esmės pasaulio gyventojų nuotaika išlieka tokia pati, kokia buvo 2017 metais. Ir vis tik – liūdesio lygis yra rekordinis.

2018 metais pasaulį kamuojant karams, politinėms krizėms ir humanitarinėms tragedijoms, negatyviausia pasaulio šalimi pripažintas Čadas, rašo CNN.

Smukus naftos kainoms, Čado ekonomika nuo 2014 m. patiria nuosmukį. Centrinės Afrikos valstybėje ir krenta pragyvenimo lygis. Trečdalis iš 15 mln. šalies gyventojų gyvena visiškame skurde. Anot CNN, maždaug 72 proc. šalies gyventojų prisipažino tam tikru 2018 m. laikotarpiu sunkiai išgalėję nusipirkti maisto. Čado gyventojai beveik ištisus metus taip pat neturėjo prieigos prie interneto, kai ją nutraukė šalies valdžia.

Šalia šios valstybės atsidūrė Nigeris, Siera Leonė ir Irakas. Tuo tarpu Lotynų Amerikos valstybės dominuoja tarp laimingiausių pasaulio valstybių.

2018 m. maždaug keturi iš dešimties žmonių sakė dieną prieš apklausą jautę didelį nerimą. Trečdalis prisipažino patyrę stresą, o beveik trys iš dešimties kentė didelį fizinį skausmą. Ketvirtadalis jautė liūdesį, o 22 proc. gyventojų buvo pikti.

2017 m. negatyviausia pasaulio šalimi buvo pripažinta Centrinės Afrikos Respublika, bet šių metų tyrime ji nedalyvavo.

Laiminga Lotynų Amerika

Tyrimo metu žmonių buvo teiraujamasi ir apie teigiamas emocijas.

Šiame tyrime Paragvajus tapo laimingiausia ir pozityviausia pasaulio šalimi. Nepaisant aukšto skurdo ir smurto lygio, nedaug nuo Paragvajaus atsiliko Panama, Gvatemala, Meksika, Salvadoras ir Hondūras, rašo CNN.

Lotynų Amerikos gyventojai „gal ir nėra linkę aukščiausiu balu vertinti savo pragyvenimo lygį, bet jie juokiasi, šypsosi ir džiaugiasi kaip niekas kitas pasaulyje“, ataskaitoje rašė „Gallup“ vadovaujantysis partneris Jonas Cliftonas.

Rekordiškai aukšti šių emocijų parodymai „bent iš dalies atspindi šios kultūros polinkį koncentruotis į teigiamus gyvenimo dalykus“, – rašoma ataskaitoje.

Tuo tarpu Indonezija tapo pozityviausia šalimi už Amerikos ribų.

Anot CNN, įprastai aukščiausias vietas tarp laimingiausių pasaulio valstybių užima Skandinavijos šalys. Šiemet Jungtinių Tautų „Pasaulio gyventojų laimės ataskaitoje“ Suomija, Danija, Norvegija ir Islandija pirmavo pagal gyventojų laimingumą. Tačiau „Gallup“ apklausa atskleidė, kad aukštesnį pasitenkinimą gyvenimu jaučia Lotynų Amerikos šalių gyventojai.

Ir nors ataskaitoje atsispindėjo aukščiausias visų pasaulio šalių nepasitenkinimo lygis istorijoje, taip pat buvo pastebėti tyrimo rezultatų panašumai su 2013 m., 2014 m. bei 2015 m. apklausų rezultatais. Tais metais buvo fiksuojamas rekordinis pozityvumo lygis. Tai perša išvadą, kad vis daugiau pasaulio žmonių jaučia visiškai skirtingas emocijas, praneša CNN.