Pasaulyje

2019.05.02 15:39

Trumpas pakvietė Vengrijos premjerą aplankyti Baltuosius rūmus

BNS 2019.05.02 15:39

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pakvietė Vengrijos vyriausybės vadovą Viktorą Orbaną gegužės 13 dieną atvykti „darbinio susitikimo“, antradienį pranešė pareigūnai.

Per susitikimą Vašingtone bus aptarti tokie klausimai kaip energetinis saugumas, bendradarbiavimas gynybos srityje, dvišaliai santykiai ir regioninis saugumas, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Vengrijos vyriausybės atstovas spaudai Zoltanas Kovacsas.    

Pastarąjį kartą Vengrijos ministras pirmininkas Baltuosiuose rūmuose lankėsi 2005-aisiais. Premjero poste tuo metu dirbo Ferencas Gyurcsany. 

2016 metų liepą V. Orbanas pirmasis iš Europos Sąjungos valstybių lyderių išreiškė palaikymą D. Trumpui per JAV prezidento rinkimų kampaniją.  

2010-aisiais į valdžią grįžęs V. Orbanas ne vienerius metus buvo griežtai kritikuojamas tuometinio JAV prezidento Baracko Obamos administracijos dėl vadinamosios stabdžių ir atsvarų sistemos (valdžių tarpusavio kontrolės) ir teisinės valstybės  silpninimo. Tai per savo vizitą į Budapeštą 2011 metų birželį akcentavo ir tuometė JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.        

Tačiau pastaraisiais mėnesiais JAV ir Vengrijos santykiai pastebimai pagerėjo. Balandžio pradžioje šalys pasirašė dvišalį susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, o kiek anksčiau buvo paskelbta apie Budapešto planus įsigyti amerikietiškų vidutinio nuotolio raketų savo oro gynybos sistemai pagerinti.   

Visgi valstybės sekretorius Mike`as Pompeo vasarį viešėdamas Vengrijoje įspėjo Budapeštą, kad „autoritarė Rusija niekuomet nebus mažesnių šalių laisvės ir suvereniteto draugė“, nors V. Orbanas laikomas vienu svarbiausių Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkų Europos Sąjungoje.    

M. Pompeo taip pat akcentavo grėsmes, kurias kelia bendradarbiavimas su prieštaringai vertinama Kinijos telekomunikacijų milžine „Huawei“, aktyviai veikiančia Vengrijoje, taip pat su Kinijos banku ir keliomis kitomis kinų įmonėmis. Anot valstybės sekretoriaus, su vengrų pareigūnais jis kalbėjosi apie tai, kaip pavojinga leisti Kinijai „įgyti placdarmą Vengrijoje“.     

V. Orbanas galės pasinaudoti vizitu Baltuosiuose rūmuose su NATO susijusiai kritikai atremti, taip pat vidaus politikos tikslais per  gegužės pabaigoje numatytų Europos Parlamento rinkimų ir spalį vyksiančių Vengrijos vietos rinkimų kampanijas, sakė Feledy Botondas iš Euroatlantinės integracijos ir demokratijos centro Budapešte.  

Susitikimas su D. Trumpu bus „galingas ginklas V. Orbanui“, pažymėjo F. Botondas. 

Nors V. Orbanas vienas pirmųjų išreiškė palaikymą D. Trumpo prezidentinėms ambicijoms, jis su Amerikos prezidentu Baltuosiuose rūmuose susitiks paskutinis iš vadinamosios Višegrado grupės, kuriai taip pat priklauso Lenkija, Čekija ir Slovakija, lyderių.     

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda su D. Trumpu Ovaliajame kabinete susitiko 2018 metų rugsėjį, Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas – tų pačių metų kovą, o Slovakijos vyriausybės vadovas Peteris Pellegrini Baltuosiuose rūmuose bus priimtas penktadienį.  

V. Orbanas, pernai balandį iškovojęs triuškinamą pergalę ir užsitikrinęs trečią iš eilės kadenciją, pastaraisiais metais kovą su imigracija pavertė vienu svarbiausių savo politikos prioritetų ir tapo pavyzdžiu daugeliui Europos nacionalistinių bei kraštutinių dešiniųjų partijų. 

Ketvirtadienį V. Orbanas Budapešte turėtų susitikti su Italijos vidaus reikalų ministru Matteo Salvini, vadovaujančiu prieš imigrantus nusistačiusiai ultradešiniajai partijai „Lyga“ (Lega).