Pasaulyje

2019.05.02 11:27

Baigia galioti JAV išimtys dėl sankcijų Iranui – ar nafta ir toliau brangs?

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.02 11:27

Ketvirtadienį baigia galioti JAV paskelbtos išimtys aštuonioms valstybėms, kurių dauguma Azijoje, leidžiančios importuoti Irano naftą.

Nuo šiol visos šalys, bandančios importuoti Irane išgautą naftą susidurs su rimtomis problemomis, nes amerikiečiai blokuos tokių kompanijų, vyriausybių priėjimą prie tarptautinės finansų rinkos. Savo ruožtu Teherano režimas tvirtina rasiantis būdų kaip ir toliau pardavinėti milijardus uždirbančią naftą.

Per pastaruosius 12 mėnesių, kai praeitą pavasarį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė anuliuojantis tarptautinį susitarimą dėl Irano branduolinės programos ribojimo. Kartu buvo sugrąžintos dar griežtesnės sankcijos Irano naftai, o Teherano pajamos iš šio pelningo eksporto smarkiai sumenko.

Prieš metus eksportavęs iki 2,5 mln. barelių per dieną, Iranas dabar parduoda ne daugiau 1 milijono. JAV neslepia savo tikslo – visiškai blokuoti Irano naftos eksportą ir taip priversti Teherano lyderius derėtis. 

„Mes labai aiškiai išdėstėme savo reikalavimus ajotolai ir jo rėmėjams: nebesiekti branduolinių ginklų, nutraukti balistinių raketų bandymus ir jų platinimą, baigti remti ir vykdyti terorizmą“, – sakė JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

Irano teokratinio režimo lyderiai vadiną šią politiką „B komandos“ planais – pagal Izraelio premjero Benjamino Netanjahu pravardę, D. Trumpo patarėjo Johno Boltono, bei naujųjų Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų lyderių vardus ir pavardes. JAV tikina, kad Irano naftos blokada nepridarys problemų, nors kaip tik šiuo metu nafta vėl gerokai pabrango.

„Ir Saudo Arabijos karalystė, ir JAE užtikrino mus, kad rinkos bus aprūpintos nafta.  Be to, ir JAV dabar yra reikšmingos eksportuotojos“, – teigė M. Pompeo.

Irano lyderiai tikina, kad šalis atsilaikys ir ragina didinti ne naftos produktų eksportą. Kita vertus, nafta užtikrina apie pusę Irano pajamų valiuta ir visiškai neaišku, kuo tai galima būtų pakeisti.

„Per kelis artimiausius mėnesius amerikiečiai patys pamatys, kad mes ir toliau eksportuosime naftą. Įmanoma, kad amerikiečiai bandys užblokuoti mūsų naftos eksportą, bet tai nereiškia kad jie ims ir uždarys vieninteles duris. Yra dar 6 laisvos durys, apie kurias amerikiečiai nežino. Mes turime eksportuoti naftą visais įmanomais būdais ir jiems pasipriešinti. Be abejo, kai kurios šalys nusileido stipriam amerikiečių spaudimui“, – teigė Irano prezidentas Hassanas Rouhanis.

JAV draudimas pirkti pigesnę Irano naftą tokioms šalims kaip Kinija, Indija, ar Turkija visai nepatinka, bet dabar rinkoje yra tikrai daug naftos. Savo ruožtu, iraniečiai grasina konfliktu Persų įlankoje ir ypač strateginiame Hormūzo sąsiauryje, per kurį eksportuojama didžioji dalis pasaulinei prekybai skirtos naftos.

JAV tikina neremiančios jokios konkrečios Teherano režimui oponuojančios politinės jėgos, bet Irane artėja rinkimai ir dar didesnis ir taip prastos ekonominės padėties pablogėjimas gali pakirsti keturis dešimtmečius trunkančią ajatolų valdžią.

Žinios. Iš JAV vyriausybės – sankcijos Irano naftai

Plačiau žiūrėkite reportaže

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt