Pasaulyje

2019.05.02 10:26

Rusijoje žmonės rengė sarkastiškas akcijas, kuriose pašiepė valdžios priemones riboti laisvę

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.02 10:26

Trečiadienį be oficialios „pavasario ir darbo“ šventės eiliniai Rusijos piliečiai dalyvavo ir humoristinėse „monstracijose“, kuriomis pašiepia savo gyvenimo padėtį.

Šis iš Sibiro mokslų ir pramonės centro Novosibirsko kilęs judėjimas pamažu plinta į kitus Rusijos miestus, nors vietos valdžia visais būdais stengiasi patraukti tokias „monstracijas“ – demonstracijas kuo toliau nuo žmonių akių.


Formaliai „monstracijų“ dalyviai jokių politinių lozungų neskelbia, bet vienas pagrindinių šių metų gegužės 1-osios rusų „monstracijų“ šūkių trumpas ir iškalbingas – „Mums šakės!“ (rus. nam chana).

Kaip ir nedidelė eisena Maskvoje, su tokiu šūkiu maždaug 1 tūkst. Novosibirsko „monstracijos“ dalyvių nužygiavo nuo karininkų namų į miesto pakraštį – tai yra ne į tą pusę kur turėtų.

Nors visur buvo Rusijos policijos ir saugumiečių pajėgos, šių akcijų dalyviai jautėsi gana ramiai, nes sunku prikibti prie plakatų, kur užrašyta – „Mes už suverenų biotuoletą“. Čia tik užuomina apie rusams kuriamą atskirą suverenų internetą. Nuo užsienio nepriklausantis internetas Jekaterinburge  buvo pavaizduotas mirštančiu ligoniu.  

„Net ir internetas, kur sukaupta daugiausiai linksmybių, aistrų, satyros ir ironijos, taip pat kažkokiu būdu pradedamas riboti. Tartum juokais, o gal ir rimtai kalbama apie tai, kad reikia padaryti jį suverenų. Stebėti, ką ten rašome, kalbame ir apie ką galvojame. Viskas labai rimta, todėl nusprendėme, kad „laisvas internetas“ – dabar itin sunkios būklės, bet, dėkui Dievui, prijungtas prie „laisvės“ lašelinės. Tai gana tikslus įvaizdis linksmai „monstracijai“, ištremtai kažkur toli nuo miesto centro“, – žurnalistams sakė vienas akcijos dalyvis.

Milžiniškoje šalyje, kur visais būdais bandoma apriboti žmonių teisę laisvai reikšti mintis tokios akcijos leidžia išradingesniems rusams bent kiek atsipūsti ir nerizikuoti dėl problemų su Vidaus saugumo tarnyba (FBS).   

„Jei čia būtų kokia nors prasmė, nebūčiau atėjęs. Dalyvauju tik todėl, kad jokios prasmės čia nėra“, – sakė kitas dalyvis.

Žinios. Krizės krečiamoje Venesueloje – besitęsiantys susirėmimai ir dar viena žūtis

Plačiau žiūrėkite reportaže.