Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.01 21:13

Varšuvoje minimą narystės ES sukaktį lydėjo radikalių dešiniųjų grupių atstovų protestas

Varšuvoje trečiadienį susitiko dešimties valstybių, prieš 15 metų tapusių Europos Sąjungos narėmis atstovai. Kartu su pirmininkaujančia Rumunija bei vėliau įstojusiomis Bulgarija ir Kroatija, didžiausiu bendrijos plėtros etapu priimtos šalys narės pasirašė šventinę deklaraciją, kurioje – raginimai saugotis protekcionizmo, stiprinti bendrą rinką bei neskirstyti narių į senbuves ir naujokes.

„Kartu už Europą“ – į susitikimą Varšuvoje skambiu pavadinimu trečiadienį rinkosi dešimties valstybių prieš 15 metų tapusių Europos Sąjungos narėmis atstovai.

Prisijungė ir vėliau bendrijos narėmis tapusios Rumunija, Bulgarija, Kroatija. Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Rumunijos premjerė džiaugėsi, kad šalis turi progą integraciją padaryti prioritetu.

„Kaip Europos sąjungos narė ir pirmininkaujanti šalis, Rumunija remia Europos integraciją, darnios ir tvarios Europos kūrimą. Europos, kuri prisidėtų sprendžiant kylančius iššūkius“, – teigia Viorica Dancila, Rumunijos premjerė.

Šventinėje deklaracijoje pabrėžiama, kad būtina apsaugoti Europos sąjungos pasiekimus. Teigiama, kad siekiant vystyti bendrą rinką, būtinas ilgalaikis planavimas bei teisinga konkurencija, pagrįsta aiškiomis, subalansuotomis taisyklėmis. Politikai pabrėžė, kad labai svarbu atsispirti augančiam protekcionizmui – Europoje ir už jos ribų.

Užsimenama ir apie negyjančią didžiausiu bendrijos plėtimosi etapu priimtų narių nuoskaudą – pabrėžiama, kad šalys narės turi būti vertinamos vienodai.

„Turime skirtingus iššūkius ir skirtingą išsivystymo lygį Vakarų ir Vidurio Europoje. Šie skirtumai – ne dėl mūsų kaltės, nes buvome palikti ne toje Geležinės uždangos pusėje. Buvome palikti pasirūpinti savimi patys – komunizmo laikotarpiu, po siaubingo Antrojo Pasaulinio karo“, – sako Mateuszas Morawieckis, Lenkijos premjeras.

Premjeras sako, kad Lenkija dėkinga už tai, ką jai davė Europos Sąjunga, bet tvirtina, kad jo valstybė bendrijai duoda tiek pat.

Sukakties išvakarėse Lenkijos prezidentas pabrėžė, kad nepaisant kartais išsiskiriančių Briuselio ir Varšuvos pozicijų, bet kokie bandymai piešti šalies ateitį ne bendrijoje yra klaidingi ir inicijuoti priešiškų jėgų.

„Europa esame mes. Europos Sąjunga esame mes. Bet kas, kas šiandien bando išprovokuoti nerimą dėl mūsų narystės Europos Sąjungoje, veikia prieš Lenkijos interesus. Mūsų tikslas ir užduotis yra moderni Lenkija vieningoje Europoje“, – sako Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

Tačiau kol lyderiai šventiškai minėjo vieną reikšmingiausių žingsnių savo šalių istorijoje, prie pilies skvero būriavosi radikalių dešiniųjų grupių atstovai, kuriems šiandien – visai ne šventė.

Plačiau – „Panoramos“ reportaže nuo 04:10 min.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi