Pasaulyje

2019.05.01 11:48

Tarptautinė darbo diena Azijoje minima audringomis demonstracijomis

BNS2019.05.01 11:48

Tūkstančiai profesinių sąjungų narių ir aktyvistų trečiadienį mini Tarptautinę darbo dieną rengdami demonstracijas Azijos sostinėse ir reikalaudami geresnių darbo sąlygų bei daugiau teisių.

Didelė Pietų Korėjos profesinė sąjunga, vienijanti daug mažesnių, paskelbė bendrą pareiškimą su Šiaurės Korėjos darbuotojų organizacija, kad abi valstybės toliau siektų įgyvendinti įsipareigojimus, dėl kurių susitarta per kelis viršūnių susitikimus pernai.

Daug bendrų planų, dėl kurių susitarė abiejų Korėjų vadovai, įskaitant bendrus ekonominius projektus, buvo atidėti nepavykus pasiekti pažangos Pchenjano ir Vašingtono derybose dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo.

Seule demonstrantai žygiavo gatvėmis netoli miesto rotušės. Jie turėjo plakatų, smerkiančių prastėjančias darbo sąlygas ir reikalaujančių lygybės ir vienodų atlyginimų nenuolatiniams darbuotojams.

Eitynes organizavusi Korėjos profesinių sąjungų konfederacija paskelbė, kad Seule susirinko per 27 tūkst. demonstrantų, o protesto akcijos vyko taikiai; apie sužeistuosius ar susirėmimus nepranešama.

Policija kol kas nepaskelbė savo skaičiavimų, kiek žmonių išėjo į gatves. Tarptautinės darbo dienos demonstracijos taip pat vyko kituose Pietų Korėjos didmiesčiuose, įskaitant Pusaną, Gvangdžu ir Tedžoną.

Gegužės 1-ąją demonstracijos vyko ir kitose Azijos šalyse: Filipinuose, Malaizijoje, Indonezijoje, Taivane, Kambodžoje ir Mianmare. Vėliau trečiadienį protestai planuojami ir kitose pasaulio valstybėse.

Tuo metu Šri Lankoje didžiosios partijos saugumo sumetimais atšaukė tradicines Gegužės 1-osios demonstracijas. Per Velykas nugriaudėję sprogimai šalyje pareikalavo 253 žmonių gyvybių. Atsakomybę už atakas prisiėmė su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ susijusi grupuotė.

Taivane keli tūkstančiai darbuotojų surengė eitynes Taibėjaus gatvėmis, reikalaudami geresnių darbo sąlygų. Taivaniečiai nešėsi plakatus ir vėliavas bei skandavo šūkius, prašydami daugiau laisvadienių ir didesnio užmokesčio už viršvalandžius.

Oficialioji Taivano Centrinė naujienų agentūra pranešė, kad nepaisydami lietaus į demonstraciją atėjo 6 tūkst. žmonių.

Filipinuose į demonstraciją prie prezidentūros irgi susirinko keli tūkstančiai darbininkų ir aktyvistų. Jie reikalavo prezidento Rodrigo Duterte vyriausybės padidinti minimalų atlyginimą bei nutraukti dažną praktiką, kai žmonės įmonėse įdarbinami laikinai.

Policija nurodė, kad į šį protestą susirinko apie 5 tūkst. žmonių. Jis vyko likus kiek daugiau nei savaitei iki Senato rinkimų.

Bangladešo sostinėje geresnių darbo sąlygų ir didesnių atlyginimų reikalavo šimtai drabužių fabrikų darbuotojų ir profesinių sąjungų narių.

Drabužių fabrikų darbuotojų federacijos prezidentė Nazma Akter sakė, kad šiose įmonėse dirbančios moterys taip pat reikalauja pusmečio motinystės atostogų ir apsaugos nuo lytinio priekabiavimo ir smurto darbo vietose.

Tūkstančiuose Bangladeše veikiančių drabužių fabrikų dirba milijonai žmonių, o ši industrija kasmet atneša šaliai apie 30 mlrd. JAV dolerių eksporto pajamų.

Į gatves trečiadienį išėjo ir tūkstančiai Indonezijos gyventojų. Sostinėje Džakartoje darbuotojai rinkosi reikalauti didesnių atlyginimų, geresnių darbo sąlygų.

„Reikalaujame teisių darbininkams ir jų šeimoms, – pareiškė nacionalinės profesinės sąjungos vadovas Joko Harianto. – Žmonės mano, kad viskas gerai, bet iš tiesų, šias teises gauti labai sunku.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt