Pasaulyje

2019.05.01 10:46

Sprendžia Afganistano ateitį – prasidėjo JAV ir Talibano derybos

BNS2019.05.01 10:46

Dohoje trečiadienį prasideda Talibano ir JAV taikos derybų naujas etapas, pranešė vienas kovotojų pareigūnas, priešininkams mėginant užbaigti ilgiausią karą, kokiame yra dalyvavusi Amerika.

Tai jau šeštasis derybų ratas per kelis pastaruosius mėnesius. Derybos vyksta didėjant spaudimui pasiekti kokį nors proveržį, galintį padėti užbaigti sekinantį Afganistano konfliktą.

Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas sakė, kad derybos „Dohoje prasidės šiandien“.

JAV ambasada Kabule šios žinios kol kas nekomentavo, bet Valstybės departamentas jau yra paskelbęs, kad jo taikos pasiuntinys Zalmay Khalilzadas šį mėnesį apsilankys Dohoje, Kataros sostinėje, ir susitiks su Talibano atstovais.

Afganistane gimęs Z. Khalilzadas, anksčiau dirbęs JAV ambasadoriumi šioje šalyje, jau kelis mėnesius keliauja tarp Azijos sostinių ir Vašingtono, mėgindamas pasiekti konsensusą ir taikos sutartį.

Sekmadienį jis sakė, kad Vašingtonas „šiek tiek nekantrauja“ užbaigti karą, JAV mokesčių mokėtojams kainuojantį apie 45 mlrd. dolerių (40 mlrd. eurų) per metus. Be to, Afganistane toliau prarandama amerikiečių karių, kurių jau apie 2,4 tūkst. žuvo nuo JAV vadovaujamos invazijos, surengtos reaguojant į 2001 metų rugsėjo 11-osios atakas, pradžios.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas gruodį derybų procesui suteikė papildomą postūmį, pareiškęs savo patarėjams norįs išvesti iš Afganistano apie pusę amerikiečių kontingento, turinčio apie 14 tūkst. karių.

Didysis susirinkimas Kabule

Z. Khalilzadas ne kartą pabrėžė, kad „nebus jokios galutinės sutarties, kol nebus dėl visko susitarta“, bet jos pagrindas galėtų būti susitarimas, kad Jungtinės Valstijos išves savo pajėgas iš Afganistano, o Talibanas mainais pasižadės, kad teroristų grupuotės niekada nebegaus saugaus prieglobsčio šioje šalyje.

Tačiau kol kas į jokį derybų etapą nebuvo įtraukta Afganistano vyriausybę, talibų laikoma marionetiniu režimu.

Tai reiškia, kad netgi Jungtinėms Valstijoms ir Talibanui sugebėjus susitarti dėl karo užbaigimo ir vėlesnio pajėgų išvedimo, sukilėliai dar turės sudaryti kažkokį susitarimą su Afganistano politikais ir genčių vyresniaisiais, kad galėtu įsigalioti tvarios paliaubos.

Pirmasis mėginimas pradėti „afganų vidaus dialogą“, turėjęs praeitą mėnesį įvykti Dohoje, paskutinę minutę žlugo, įsiplieskus ginčams dėl didelės grupės delegatų, kurią norėjo pasiųsti Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani (Ašrafas Ganis).

Tūkstančiai afganų politikų ir įvairių grupių atstovų šią savaitę posėdžiauja Kabule per vadinamąją Loja Džirgą – didįjį susirinkimą, siekdami aptarti kokiomis sąlygomis galėtų būti pasiektas koks nors susitarimas su Talibanu.

Vienas iš didžiausią susirūpinimą keliančių klausimų – ar islamo ekstremistai stengsis panaikinti pažangą, pasiektą stiprinant Afganistane moterų teises, žiniasklaidos laisvę ir teisinę apsaugą.

Z. Khalilzadas praeitą savaitę lankėsi Maskvoje, kur Rusija ir Kinija išreiškė palaikymą JAV planams pasiekti taikos susitarimą. Maskva ir Pekinas taip pat pabrėžė, kad turi vykti dialogas tarp konfliktuojančių afganų stovyklų ir kad prie derybų stalo turi būti atstovaujama visoms Afganistano grupėms.

Tuo metu smurtas Afganistane tęsiasi, o Talibanas praeitą mėnesį paskelbė kasmetinio pavasarinio puolimo pradžią.