Pasaulyje

2019.04.30 22:43

Čekijos prezidentas nepaisydamas protestų paskyrė naująją teisingumo ministrę

BNS2019.04.30 22:43

Čekijos prezidentas Milošas Zemanas antradienį paskyrė artimą savo sąjungininkę Marie Benešovą naująja teisingumo ministre, nepaisydamas masinių protestų ir kritikos, kad jos paskyrimas gali pakirsti šalyje teisės viršenybės principą.

Opozicija įsitikinusi, kad M. Benešova – buvusi Socialdemokratų partijos (CSSD) narė, palaikanti milijardierių premjerą Andrejų Babišą – yra netinkamas asmuo šiam postui užimti tuo metu, kai vyriausybės vadovas įsivėlęs į skandalą dėl Europos Sąjungos subsidijų.

Pirmadienį prieš jos numatytą paskyrimą protestavo tūkstančiai žmonių, o dabar veikiausiai bus surengta daugiau protesto akcijų.

Savo sprendimą M. Zemanas paskelbė tiesmukai.

„Neleiskite sau pykti dėl žmonių, kurie tik kritikuoja ir kalba, bet nieko nėra padarę savo gyvenime“, – pareiškė jis per paskyrimo ceremoniją.

Anksčiau šį mėnesį policija rekomendavo pareikšti A. Babišui kaltinimus dėl sukčiavimo, susijusio su 2 mln. ES subsidijų.

Jei būtų pripažintas kaltu, ministrui pirmininkui grėstų iki 10 metų kalėjimo.  

„Forbes“ duomenimis, chemijos pramonės ir žemės ūkio magnatas A. Babišas yra antras turtingiausias žmogus Čekijoje. 

Jis griežtai atmeta visus kaltinimus ir tvirtina, kad jie yra prieš jį nukreiptas politinis sąmokslas.  

A. Babišo populistinis judėjimas „Nepatenkintų piliečių akcija“ (ANO) 2017 metų spalį vykusiuose rinkimuose užsitikrino daugiausiai – 78 iš 200 – vietų žemuosiuose parlamento rūmuose. ANO suvienijo jėgas su socialdemokratais ir suformavo mažumos vyriausybę, palaikomą komunistų.