Pasaulyje

2019.04.30 16:40

Šiaurės Korėja kritikuoja „kvailas ir pavojingas“ JAV valstybės sekretoriaus idėjas

BNS 2019.04.30 16:40

Šiaurės Korėjos aukšto rango pareigūnė antradienį sukritikavo JAV valstybės sekretorių Mike`ą Pompeo turint „kvailų ir pavojingų idėjų“ bei perspėjo Vašingtoną dėl „nepageidautinų pasekmių“, jeigu jis nepakeis savo pozicijos dėl ekonominių sankcijų.

Pchenjanas ir Vašingtonas smarkiai nesutaria nuo vasario mėnesio, kai žlugo Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo viršūnių susitikimas, šalims nepavykus pasiekti susitarimo dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo.

Nuo to laiko įtampa išaugo, o antradienio pareiškimas yra jau antras kartas šį mėnesį, kuriame Pchenjanas kritikuoja JAV diplomatijos vadovą. Ši izoliuota valstybė anksčiau pareikalavo nušalinti M. Pompeo nuo būsimų derybų, pavadindama jį „neapdairiu“. 

Praėjusią savaitę M. Pompeo interviu televizijai CBS sakė, kad JAV gali „pakeisti kursą“, jeigu Kim Jong Unas prie derybų stalo nepradės „tikrų pokalbių“ apie Šiaurės Korėjos branduolinio arsenalo atsisakymą.

Antradienį Šiaurės Korėjos užsienio reikalų viceministrė Choe Son Hui pareiškė, jog M. Pompeo komentarai buvo „kvailos ir pavojingos idėjos, reiškiančios mūsų sistemos nugalėjimą karinėmis priemonėmis“.

„Mūsų sprendimas dėl denuklearizacijos išlieka tvirtas ir mes tai padarysime, kai laikas bus tinkamas“, – pareiškė viceministrė. Jos žodžius citavo Šiaurės Korėjos valstybinė naujienų agentūra KCNA.

„Bet tai bus įmanoma tik tada, kai JAV peržiūrės ir performuos savo dabartinius išskaičiavimus“, – kalbėjo Choe Son Hui.

Jeigu JAV nepakeis savo pozicijos iki šių metų pabaigos, ji „sulauks nepageidautinų pasekmių“, perspėjo diplomatė.

Dėl Hanojaus viršūnių susitikimo žlugimo vasario mėnesį Vašingtonas kaltina Pchenjano reikalavimus panaikinti jam taikomas sankcijas mainais į dalinį branduolinį nusiginklavimą. Tačiau Pchenjanas tvirtina reikalavęs panaikinti tik dalį sankcijų.

Praėjusią savaitę Šiaurės Korėja sugriežtino savo retoriką Vašingtono atžvilgiu  ir sukritikavo JAV patarėją nacionalinio saugumo klausimais Johną Boltoną, esą jam „trūksta supratimo apie abiejų (šalių) lyderių ketinimus“.

Anksčiau šį mėnesį sakydamas kalbą nuolankaus parlamento nariams Kim Jong Unas žadėjo palaukti iki metų pabaigos, „kol JAV priims drąsų sprendimą“ ir pakeis savo požiūrį bei paties kelią naujam susitikimui.

Tuo metu praėjusią savaitę Rusijos Tolimųjų Rytų Vladivostoko uostamiestyje įvyko pirmasis Šiaurės Korėjos lyderio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas. Susitikimu buvo siekiama atsverti JAV įtaką, Pchenjanui ir Vašingtonui atsidūrus aklavietėje derantis dėl Šiaurės Korėjos branduolinio arsenalo likvidavimo.