Pasaulyje

2019.04.30 14:02

Venesueloje bandoma vykdyti perversmą: panaudotos ašarinės dujos, Maduro teigia turintis karių palaikymą

LRT.lt2019.04.30 14:02

Venesuelos opozicijos lyderis Juanas Guaido antradienį tviteryje paskelbtame filmuke apsuptas karinėmis uniformomis apsirengusių vyrų paskelbė apie prasidedantį „Laisvės operacijos“ lemiamą etapą.

J. Guaido vaizdo įraše kviečia Venesuelos žmones ir kariškius padėti užbaigti N. Maduro „uzurpaciją“. Opozicionierius sakose esantis Karakaso La Carlota karinių oro pajėgų bazėje, jį supa karinėmis uniformomis apsirengę ginkluoti vyrai.

„Venesuelos kariuomenė priėmė teisingą sprendimą ir jie laukia Venesuelos žmonių pritarimo", – vaizdo įraše sako J. Guaido. Pasak opozicionieriaus, jis šiuo metu susitinka su Venesuelos kariuomenės vadais ir aptaria galutinę N. Maduro nuvertimo operacijos stadiją.

Venesuelos policija antradienį panaudojo ašarines dujas prieš protestuotojus, susirinkusius prie vienos karinės bazės Karakase, opozicijos lyderiui Juanui Guaido paskelbus, kad „drąsūs kariai“ palaiko jo vykdomą sukilimą prieš prezidentą Nicolas Maduro.

Šimtai opozicijos šalininkų, kurių daugelis mojavo Venesuelos vėliavomis, reaguodami į J. Guaido raginimus užplūdo gatves.

Vyriausybė apkaltino opozicijos lyderį mėginant nuversti šalies valdžią ir paskelbė „išformuojanti nedidelę išdavikiškų karių grupę“.

Naujienų agentūra AP praneša, kad Venesuelos sostinės gatvėje ėmė rinktis žmonės, kurie jaučia, jog atėjo lemiamas momentas priversti režimą pasitraukti. Liudininkai teigia girdėję šūvius netoli opozicijos kontroliuojamos Carlota oro pajėgų bazės, praneša „The Guardian“.

Pranešama, jog J. Guaido palaikanti demonstracija pajudėjo iš La Carlota karinių oro pajėgų bazės.

N. Maduro tviteryje paskelbė, kad kalbėjosi su Venesuelos kariuomenės vadais, kurie išreiškė palaikymą „žmonėms, konstitucijai ir tėvynei".

Žiniasklaida praneša, kad anksčiau iš Venesuelos į Kolumbiją pabėgę opoziciją palaikantys kariškiai dabar ruošiasi grįžti į savo šalį ir paremti sukilimą.

Venesuelos Informacijos ministras Jorge Rodriguezas „Twitter“ paskyroje pranešė, jog šiuo metu grumiasi su „nedidele išdavikiškų kariškių grupele, kurie dalyvauja valstybės perversme“. Perversmo dalyvius jis įvardino kaip „žmogžudišką kraštutinių dešiniųjų sąmokslininkų grupę“. J. Rodriguezas kviečia Venesuelos žmones laikytis rimties ir žada nugalėti perversmą kartu su Bolivijos sąjungininkais.

Išlaisvinimas

Vaizdo įraše su J. Guaido yra ir opozicinis politikas Leopoldo Lopezas, kurį N. Maduro laikė namų arešto sąlygomis. Kaip praneša AP, jį išlaisvino Venesuelos kariuomenė.

J. Guaido Venesuelos gatvėse pasirodė su nedideliu, bet gerai ginkluotu būriu. L. Lopezas, suimtas už antivyriausybinių protestų rengimą 2014 m., ragina žmones „išeiti į gatves taikiai“. L. Lopezas prisidėjo prie J. Guaido iškilimo Venesuelos politikoje ir padėjo šiam užsitikrinti poziciją vadovauti šalies Nacionalinei Asamblėjai.

Pats L. Lopezas savo tviterio paskyroje parašė: „Prasidėjo lemiama „Laisvės operacijos“ fazė, pabaigsianti uzurpaciją. Mane išlaisvino kariai, paklūstantys konstitucijai ir prezidentui Guaido. Esu Las Carlotas bazėje. Mobilizuokimės. Laikas išsikovoti laisvę. Stiprybės ir tikėjimo.“

Venesuelos kariuomenės vadas Vladimiras Padrino „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad ginkluotosios pajėgos lieka ištikimos N. Maduro valdžiai.

„Visi kariniai daliniai dislokuoti aštuoniose karinėse apygardose, kaip įprasta, yra kareivinėse ir bazėse, juos kontroliuoja vietos vadai. Mes atmetame šį perversmo bandymą, kuriuo siekiama šalį užtvindyti smurtu. (...) Jūs esate bailiai! Mes ištikimai ginsime konstitucinę tvarką ir taiką respublikoje, remiantis teise, istorija ir darysime tai, kas teisinga. Visada ištikimi, niekada neišduodame“, – rašo V. Padrino.

Palaiko ir smerkia

Žiniai apie rengiamą karinį perversmą apskriejus pasaulį, valstybių ir tarptautinių organizacijų lyderiai ėmė reikšti palaikymą N. Maduro režimui, tiek ir J. Guaido vadovaujamai opozicijai.

Lietuvos Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo tviterio paskyroje rašo, kad Lietuva ir toliau palaiko J. Guaido. „Badas, skurdas ir venesueliečių žeminimas turi baigtis. Žmonės nori pokyčių“, – rašo ministras.

Bolivijos prezidentas Evo Moralesas „Twitter“ tinkle pasmerkė karinį perversmą, kurį esą rengia kraštutiniai dešinieji, remiami užsienio jėgų.

Naujienų agentūra AP praneša, kad šalia minėtos Karakaso karinių oro pajėgų bazės einančiame greitkelyje pastebėtos ašarinės dujos.

JAV senatorius Marco Rubio, kuris prisidėjo formuojant prezidento Donaldo Trumpo poziciją Venesuelos atžvilgiu, „Twitter“ tinkle pakvietė venesueliečius sukilti.

„Tai šansas Venesuelos kariškiams ištęsėti konstitucinę priesaiką ir apginti teisėtą laikiną prezidentą Guaido, kol jis bando atkurti demokratiją šalyje. Ateinančiomis valandomis ir dienomis jūs galite kurti istoriją. Po kančių kupinų metų Venesuelos žmonių laukia laisvė. Neleiskite, kad jie ją atimtų. Dabar laikas išeiti į gatves ir paremti teisėtą konstitucinę valdžią“, – rašo M. Rubio.

„Šiandien yra istorinė diena, nes į Venesuelą grįžta laisvė ir demokratija, kaip tai rėmė EP. Puiki žinia, kad L. Lopezą išlaisvino kariai, paklūstantys konstitucijai“, – savo tviterio paskyroje parašė Europos Parlamento (EP) vadovas Antonio Tajanis.

Venesuelos socialistų partijos vadovas Diosdado Cabello pakvietė režimą palaikančius žmones rinktis prie prezidentūros ir ginti N. Maduro. Jis menkina šio sukilimo mastą, praneša „The Guardian“.

Amerikos valstybių organizacijos (OEA) generalinis sekretorius Luisas Almagro paskelbė palaikantis J. Guaido ir valdžios pasikeitimą: „Mes sveikiname kariuomenės paramą konstitucijai ir J. Guaido. Reikia remti taikų demokratišką valdžios perdavimo procesą".

Ispanijos dienraštis „El Mundo“ užfiksavo susirėmimus gatvėse.

Venesuelos ambasadorius Ispanijai Mario Isea pareiškė, kad režimas pilnai kontroliuoja padėtį šalyje, praneša „The Guardian“.

„Prezidentas (Donaldas Trumpas – LRT.lt) yra informuotas ir mes atidžiai stebime situaciją“, – pranešime agentūrai „Reuters“ sakė Baltųjų rūmų spaudos atstovė Sarah Sanders. JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas išreiškė paramą perversmui. Vėliau tai padarė ir Valstybės sekretorius Mike`as Pompeo bei viceprezidentas Mike`as Pence`as.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas padėtį Venesueloje aptaria sušaukęs Saugumo tarybą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.