Pasaulyje

2019.04.30 10:05

Čekai protestuoja reikalaudami neskirti kandidatės į teisingumo ministrus

BNS 2019.04.30 10:05

Tūkstančiai čekų pirmadienį dalyvavo demonstracijose, reikalaudami neskirti į teisingumo ministro postą Marie Benešovos, laikomos milijardieriaus premjero Andrejaus Babišo, figūruojančio skandale dėl netinkamo Europos Sąjungos subsidijų panaudojimo, sąjungininke.

M. Benešova anksčiau priklausė Čekijos socialdemokratų partijai (CSSD), dabar palaikančiai A. Babišą parlamente. 

Antradienį prezidentas Milošas Zemanas, taip pat laikomas premjero sąjungininku, turėtų paskirti M. Benešovą teisingumo ministre. 

Pirmadienį demonstracijos vyko daugelyje šalies vietų. Protestuotojai į jas susirinko nešini Čekijos bei ES vėliavomis ir skandavo: „Nepriklausomas teisingumas“, „Mes ne akli“, „Norime sąžiningos vyriausybės“. Akciją organizavo nevyriausybinė organizacija „Milijonas akimirkų už demokratiją“.   

„Bijome, kad ministras pirmininkas gali išsisukti nuo teisingumo“, – sakė šios nevyriausybinės organizacijos atstovas Mikulašas Minaras, organizavęs kelias demonstracijas prieš premjerą ir prezidentą.  

Organizatoriai pranešė, kad protesto akcijos vyko 100 šalies miestų. 

71 metų M. Benešova 2013–2014 metais jau dirbo teisingumo ministre, o 1999–2005 metais užėmė generalinio prokuroro postą. Ji teisingumo ministro poste pakeis anksčiau šį mėnesį atsistatydinusį Janą Knežineką.   

Prieš pat J. Knežineko pasitraukimą policija rekomendavo pareikšti A. Babišui kaltinimus dėl sukčiavimo, susijusio su 2 mln. ES subsidijų. 

Jei būtų pripažintas kaltu, ministrui pirmininkui grėstų iki 10 metų kalėjimo.  

„Forbes“ duomenimis, chemijos pramonės ir žemės ūkio magnatas A. Babišas yra antras turtingiausias žmogus Čekijoje. 

Jis griežtai atmeta visus kaltinimus ir tvirtina, kad jie yra prieš jį nukreiptas politinis sąmokslas.  

A. Babišo populistinis judėjimas „Nepatenkintų piliečių akcija“ (ANO) 2017 metų spalį vykusiuose rinkimuose užsitikrino daugiausiai – 78 iš 200 – vietų žemuosiuose parlamento rūmuose. ANO suvienijo jėgas su socialdemokratais ir suformavo mažumos vyriausybę, palaikomą komunistų.