Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Egipto teismas nepakeitė nuomonės: nuverstajam prezidentui Mursi – mirties bausmė

BNS2015.09.08 13:45

Egipto teismas antradienį paliko galioti mirties bausmės nuosprendį nuverstajam prezidentui Mohamedui Mursi už pabėgimų iš kalėjimų organizavimą ir išpuolius prieš policijos pareigūnus per 2011 metų sukilimą.

Egipto teismas antradienį paliko galioti mirties bausmės nuosprendį nuverstajam prezidentui Mohamedui Mursi už pabėgimų iš kalėjimų organizavimą ir išpuolius prieš policijos pareigūnus per 2011 metų sukilimą.

Pirmajam demokratiškai išrinktam šalies prezidentui M. Mursi teismas skyrė įkalinimo iki gyvos galvos bausmę ir dėl kaltinimų šnipinėjimu palestiniečių judėjimui „Hamas“, Libano šiitų grupuotei „Hezbollah“ ir Iranui.

Kitoje byloje teismas balandžio mėnesį nuteisė M. Mursi 20 metų kalėti už smurto prieš protestuotojus kurstymą 2012 metais, kai jis buvo prezidentu.

Tuometinis kariuomenės vadas dabartinis prezidentas Abdelis Fattah al Sisi nuvertė M. Mursi 2013 metų liepą po masinių protestų, kurių dalyviai reikalavo pasitraukti per metus šalį suskaldžiusį prezidentą.

Nuo to laiko A. F. Sisi ėmėsi susidorojimo su M. Mursi šalininkais, iš kurių, „Human Rights Watch“ duomenimis, šimtai buvo nužudyti ir daugiau nei 40 tūkstančių buvo uždaryti už grotų.

Antradienio nuosprendis paskelbtas po teismo konsultacijų su Egipto didžiuoju muftijumi, vyriausybės oficialiu islamo teisės aiškintoju, kurio vaidmuo yra patariamasis.

Teismas mirties bausmę M. Mursi ir dar 100 kitų nuteistųjų skyrė praėjusį mėnesį po skuboto teismo proceso, kuris, pasak Jungtinių Tautų, „neturi precedento šių laikų istorijoje“

Egipto valdžia 2013 metų gruodį paskelbė M. Mursi „Musulmonų broliją“ teroristine grupuote, kurią apkaltino atsakinga už M. Mursi nuvertimą lydėjusį smurtą. Šiuos kaltinimus Musulmonų brolija neigė.

Išgirdęs antradienio teismo nuosprendį mėlyna kalėjimo uniforma vilkintis M. Mursi nusišypsojo ir iškėlė sugniaužtus kumščius, reikšdamas savo nepritarimą.

Susirūpinimą dėl pirmojo teismo nuosprendžio M. Mursi byloje išreiškė Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir JT generalinis sekretorius Banas Ki-moonas.