Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.29 11:01

Afganistane JAV karių išvedimo ir taikos klausimus spręs senolių taryba

Daugiau kaip du tūkstančiai Afganistano senolių pirmadienį Kabule pradeda retą „Loya Jirga“ – taip vadinami didieji susirinkimai, kur sprendžiami svarbiausi šalies ateities klausimai.

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghanis sukvietė keturių dienų genčių atstovų pasitarimą, nes stiprėjantis Talibanas vis atsisako derėtis su vyriausybe. Sukilėliai laiko Kabulo vyriausybę marionetine ir derasi tik tiesiogiai su JAV, ir tik dėl pajėgų išvedimo, bet amerikiečių diplomatai sako, kad nesutiks to daryti, jei nebus sutarta dėl taikos.

Afganistano sostinėje tik dabar susirinko dar spalį išrinktas parlamentas. Bet svarbiausius klausimus sprendžia tradicinė genčių senolių, religinių vadovų ir išminčių sueiga „Loya Jirga“, puštūnų kalba tai reiškia „didžiąją palapinę“.

Nuo šiandien daugiau kaip du tūkstančiai atstovų Kabule tarsis, kaip elgtis toliau, kai prieš 18 metų nuverstas Talibanas kontroliuoja iki šiol didžiausius plotus ir derasi, bet tik su Amerika, o išrinktus Kabulo lyderius laiko tik marionetėmis.

Afganistano prezidentas mėgins gauti „Loya Jirga“ pritarimą, kad joks susitarimas neįmanomas, kol Talibanas užtikrins konstitucijos laikymąsi, moterų teises ir spaudos laisvę.

„Mes nuolat siūlome savo taikos planą, ir jam liekame ištikimi. Pagal šį planą, nebus jokio susitarimo ir jokių derybų, kurioms parlamentas neuždegs žalios šviesos“, – sakė Afganistano prezidentas A. Ganis.

Jo priešininkai atsisakė dalyvauti – esą prezidentas naudoja sambūrį savo perrinkimo kampanijai. Todėl „Loya Jirga“ taps išbandymu, ar jis dar turi autoriteto ir valdo padėtį.

JAV taikos derybininkas Zalmay Khalilzadas sako, kad pažangos rengiant valdžios ir Talibano derybas nedaug. Vienas iš labiausiai patyrusių diplomatijos veteranų, jis pats kilęs iš Afganistano ir su talibų atstovais netrukus vėl derėsis Katare, bet žada nenusileisti jų reikalavimui tiesiog išvesti pajėgas. Jis gavo ir Rusijos bei Kinijos pritarimą, kad Pentagono kariai liks, kol Talibanas užtikrins, kad teritorija vėl nesinaudotų užsienio teroristai, kaip nutiko prieš 2001 rugsėjo 11-osios išpuolius.

„Ko nori Talibanas dėl Jungtinių Valstijų pajėgų, ir ko mes norime dėl terorizmo – net jei susitartume, klausimas nebūtų užbaigtas tol, kol pamatysime tvirtas paliaubas ir karo pabaigą. Mes siekiame taikos, siekiame politinio susitarimo, o ne pasitraukimo. Norime, kad pasitraukti leistų taika“, – sakė JAV spec. pasiuntinys Afganisatnui Z. Khalilzadas.

„Loya Jirga“ sambūriai reti, pastarąjį kartą prieš šešerius metus senoliai sutiko, kad Amerikos pajėgos liktų net ir pasibaigus sutartam laikui. Dabar JAV prezidentas Donaldas Trumpas pats nekantrauja išvesti 14 tūkst. karių ir baigti ilgiausią karą Amerikos istorijoje, neseniai nusprendė perpus sumažinti ambasadą Kabule.

Tačiau nuožmūs mūšiai daugelyje vietų nesiliauja. Naujausia Jungtinių Tautų ataskaita skelbia, kad per pirmuosius tris šių metų mėnesius civilių aukų skaičius sumažėjo ketvirtadaliu, bet pasikeitė jėgų pusiausvyra – dabar daugiau kaip pusę civilių pražudo nebe sukilėliai, o nemokšiškos vyriausybės pajėgų arba beatodairiškos tarptautinių pajėgų operacijos.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi