Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.29 06:28

Rinkimus Ispanijoje laimi premjero partija, į parlamentą patenka ir kraštutiniai dešinieji

BNS 2019.04.29 06:28

Ispanijos premjero vadovaujama partija pirmauja sekmadienį surengtuose rinkimuose, tačiau socialistai neturės absoliučios daugumos parlamente, į kurį pateks ir kraštutinių dešiniųjų „Vox“, rodo pirminiai rezultatai.

Jie gresia dar vienu nestabilumo periodu Ispanijai, kurios politiniame gyvenime anksčiau dominavo dvi partijos.

Dabar premjero Pedro Sanchezo socialistams tenka kurti koalicijas su priešiškomis jėgomis, šalyje vis dar tvyrant įtampai po nesėkmingo Katalonijos atsiskyrimo 2017 metais.

Bene reikšmingiausias įvykis nuo tada buvo „Vox“ iškilimas ir tai įvyko šalyje, kuri neturėjo įtakingos kraštutinių dešiniųjų partijos nuo diktatoriaus Francisco Franco mirties 1975-aisiais.

Taip pat skaitykite

Suskaičiavus daugiau nei 60 proc. balsų, P. Sanchezo socialistai gavo 124 mandatus 350 vietų parlamente arba kitaip, sulaukė daugiau nei 29 proc. rinkėjų pasitikėjimo.

Tai reiškia, kad P. Sanchezui teks sudaryti valdančiąją koaliciją su kraštutinių kairiųjų partija „Podemos“ arba mažesniais judėjimais, pavyzdžiui, separatistiniais katalonais.

Pirminiai rezultatai taip pat rodo, kad konservatyvioji Liaudies partija (PP) pralaimi, o jai ir dar trims rinkimuose dalyvavusioms dešiniojo sparno partijoms nepavyks suformuoti daugumos.

Kraštutinių dešiniųjų iškilimas

„Vox“ iškilimas į nacionalinį lygį prasidėjo, kai ši partija apklausose pietų Andalūzijoje gruodį sulaukė 11 proc. palaikymo.

Anot pirminių rezultatų, buvusio PP nario įsteigta partija turėtų gauti 23 vietas parlamente.

Po įtemptos kampanijos rinkimų aktyvumas buvo aukštas ir siekė 75 proc., kai per praėjusius rinkimus 2016 jis buvo 66,48 proc., nurodė rinkimų komisija.

Buvęs statybų sektoriaus darbuotojas Carlosas Gonzalezas sakė, kad balsavo už socialistus, nes jie yra „nuosaikus pasirinkimas“.

„Vox“ žiūri į praeitį. Tai nėra ateitis, nes ateitis yra vieninga Europa“, – naujienų agentūrai AFP Madride sakė vyras.

Katalonijos šešėlis

Prieš feminizmą ir nelegalią imigraciją pasisakanti „Vox“ rinkėjams atstovavo ultranacionalistine retorika ir kalbėjo apie „ispanų tautos gynybą iki paskutinio“. Partija taip pat buvo griežtai nusistačiusi prieš Katalonijos separatistus.

Šis šiaurės rytų Ispanijoje esantis regionas 2017 metais bandė paskelbti nepriklausomybę, o tai iššaukė didžiausią šalies krizę per pastaruosius dešimtmečius ir didžiulį nerimą Europoje.

Ši krizė vis dar turi įtaką Ispanijos politikai.

P. Sanchezas buvo priverstas šaukti pirmalaikius rinkimus, kai Katalonijos nepriklausomybę palaikantys parlamentarai, supykę dėl jų lyderių teisinio persekiojimo Madride, atsisakė palaikyti premjero pateiktą 2019 metų biudžetą.

Tuo metu dešiniosios partijos kritikavo P. Sanchezą dėl bandymų derėtis su katalonų separatistais, kurie vis dar vadovauja regionui. Premjeras buvo apkaltintas išdavyste.

48-ių Dolores Palomo sakė, kad visada balsavo už socialistus, bet šįkart balsavo už centro dešiniąją „Cludadanos“.

Ji tvirtino, kad P. Sanchezas „yra separatistų marionetė“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi