Pasaulyje

2019.04.27 21:25

Ispanija: radikalai rengiasi rinkimų triumfui

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas perspėja, kad ultradešinieji per sekmadienį vyksiančius parlamento rinkimus gali pasirodyti geriau, negu rodo apklausos, ir daryti įtaką vyriausybei. Ekonominė krizė sugriovė dešimtmečius klestėjusią dviejų partijų sistemą ir dabar jau penkios partijos gali formuoti vyriausybę – arba dvi kairiosios, arba trys dešiniosios.

Į penketą iškilo kraštutinė partija „Vox“, kuri dar prieš pusmetį buvo beveik nežinoma. Arši jos retorika prieš imigrantus ir prieš Katalonijos atsiskyrimą vilioja konservatorių rinkėjus. Skurdžioje Andalūzijoje, gruodį iki tol beveik niekam negirdėta partija pasiekė stulbinamą pergalę, kai dešimtmečius regioną valdę socialistai valdžią turėjo atiduoti dešiniajai koalicijai.

„Gruodį parodėme, kad balsas už „Vox“ yra naudingas. Dėl „Vox“ atsiradimo ir išplitimo tapo įmanoma pakeisti padėtį po 36 socialistų valdymo metų“, – sako „Vox“ partijos koordinatorius Chuanas Chosė Bonija.

Net ir šiandien, kai agitacija uždrausta, socialistų premjeras P. Sanchezas – provincijoje. Visų partijų lyderiai viliojo kaimą – avėsi botus ir fotografavosi ant traktorių, mat kaimo rinkėjų balso vertė didesnė negu miesto. Pamiršta, skurdi ir visai ištuštėjusi provincija nusigręžia nuo dviejų tradicinių partijų – centro dešinės ir centro kairės.

Pasisako prieš Katalonijos atskyrimą

Ir ten, kur vargingesnieji balsuodavo už socialistus, o tradicinių vertybių puoselėtojai – už konservatorius, populiarėja „Vox“. Kraštutinių dešiniųjų kandidatas čia pats dešimtmečius priklausė konservatoriams.

„Šiam kaimo pasauliui, pamirštam profesionalių politikų, davėme pažadą. Tuo skiriamės nuo kitų, todėl mumis pasitiki. Kur tik atvykstame, kur tik ką nors surengiame, mus priima su euforija. Jiems tereikėjo, kad kas sakytų tiesą be baimės“, – kalba „Vox“ partijos kandidatas Ricardas Chamorro.

Dar neseniai protesto balsus rinko kraštutiniai kairieji – partija prieš taupymą. Tačiau dabar jie smunka, nes šie rinkimai pirmą kartą per daug metų nebe apie ekonomiką, o apie tapatybę. „Vox“ – ne tik prieš imigrantus, abortus bei lygias moterų teises, ji ypač populiarėja, nes yra griežčiausiai pasisakanti prieš Katalonijos atsiskyrimą.

Socialistų premjeras valdžią perėmė padedamas katalonų bei baskų separatistų. Net jei rinkimus, kaip tikimasi, laimės, P. Sančesui gali vėl prireikti mažesnių separatistinių partijų paramos vyriausybei. Vien už tai, kad pradėjo derybas su Katalonijos atstovais, dešinieji jį vadina išdaviku ir šalies grioviku.

Partija gali gautis dešimtis mandatų

„Balandžio 28-ąją rinksimės tarp antiispanijos ir tikrosios Ispanijos, ir neleisime Ispanijos sunaikinimo arba savižudybės. Ispanijos suverenumas nesubyrės dėl Katalonijos, jis nebus išduotas Briuseliui. Neketiname klauptis prieš tuos, kurie mūsų negerbia. Nesiklaupsime prieš tuos, kurie neišduoda Pudždemono. Ispanijai Europoje – taip. Tačiau stipriai Ispanijai kad žmonės mus gerbtų“, – sako „Vox“ partijos pirmininkas Santiago Abascalis.

Kitaip negu daugelis Europos šalių, kur populiarėja kraštutiniai dešinieji, Ispanija iki pat aštuntojo dešimtmečio patyrė, kas yra diktatūra. 37 metus parlamente nebuvo kraštutinių partijų. „Vox“ dabar gali gauti tris dešimtis mandatų. Tarp kandidatų – generolai, įžiūrintys teigiamų Franko režimo bruožų.

„Prašau visų susivienyti aplink vienintelę partiją, galinčią užtikrinti, kad Ispanija žiūri į ateitį ir negrįš 40-mt metų atgal, kaip nori dešinieji“, – kalba Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas.

Kampanija buvo kaip niekad įtempta, purvina bei arši, ir „Vox“ nebuvo pakviesta į lyderių debatus, bet nuo to ji tik dar populiarėja socialiniuose tinkluose. Kai per ketvirtadalį rinkėjų dar neapsisprendę, jos staigmena sekmadienį vakare gali būti netgi dar didesnė.