Pasaulyje

2019.04.27 10:35

Latvijos prezidento rinkimus ketinama surengti gegužės 19-ąją

Stasys Gimbutis, ELTA 2019.04.27 10:35

Latvijos valdančiosios koalicijos partijos susitarė surengti šalies prezidento rinkimus gegužės 19-ąją. Tai penktadienį pranešė Latvijos televizija.

Oficialią valstybės vadovo rinkimų datą dar turi patvirtinti Saeima (parlamentas). Politinės jėgos galės kelti savo kandidatus gegužės 9-13 dienomis.

Dabartinio Latvijos prezidento Raimondo Vėjuonio įgaliojimai baigiasi šių metų liepos mėnesį. Jis dar nepranešė, ar ketina balotiruotis antrai kadencijai. Ministras pirmininkas Krišjanis Karinis balandžio 15 d. pareiškė, kad valdančiąją koaliciją sudarančios partijos susitarė siūlyti į prezidento postą bendrą kandidatą - Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) teisėją Egilą Levitą. 

Pagal Latvijos konstituciją, prezidentą renka ne visi piliečiai, o tik parlamento deputatai. Kandidatą turi paremti mažiausiai 51 parlamentaras iš 100. Valstybės vadovas atlieka tik reprezentacines funkcijas, visa vykdomoji valdžia priklauso vyriausybei, o įstatymų leidžiamoji - parlamentui. Vienas ir tas pats asmuo gali eiti prezidento pareigas ne daugiau kaip dvi kadencijas (iš viso - aštuonerius metus).