Pasaulyje

2019.04.25 14:12

Zelenskis: kompromisų dėl ukrainiečių kalbos nebus

LRT.lt 2019.04.25 14:12

„Ukrainiečių kalba yra vienintelė valstybinė kalba Ukrainoje. Taip buvo anskčiau, bus ir toliau. Šiuo klausimu kompromisų nebus“ – komentuodamas ketvirtadienį parlamento priimtą įstatymą dėl ukrainiečių kalbos statuso pareiškė naujai išrinktas prezidentas Volodymyras Zelenskis, tačiau pridūrė, kad šios kalbos skatinimas neturi būti vykdomas draudimais ir bausmėmis.

„Ukraina šiandien susiduria su rimtais iššūkiais, kuriuos galime įveikti tik kartu. Rusijos agresija, lėtas ekonominis vystymasis, masinė ukrainiečių emigracija į užsienį, didelio masto korupcija – klausimai, kurie turi įtakos kiekvienam iš mūsų ir visai visuomenei. Todėl turime inicijuoti ir priimti tokius įstatymus ir sprendimus, kurie sutvirtina visuomenę, o ne atvirkščiai“, – savo „Facebook“ rašė V. Zelenskis.

Pasak jo, valstybė privalo skatinti ukrainiečių kalbos vartojimą, tačiau tai turi būti daroma ne per draudimus ir bausmes ar apsunkinant biurokratines procedūras.

Išrinktojo prezidento teigimu, ketvirtadienį priimtas įstatymas buvo svarstomas rinkimų ciklo metu, todėl jis buvo persmelktas įkaitusia politine retorika. V. Zelenskio manymu, dėl įstatymo nebuvo pakankamai plačiai diskutuojama visuomenėje.

Jis pažadėjo, kad jam pradėjus eiti prezidento pareigas, bus atlikta naujojo teisės akto analizė, „siekiant užtikrinti, kad jis atitiktų visų Ukrainos piliečių konstitucines teises ir interesus.“ Pasak V. Zelenskio, tik po tokios analizės, jis priims sprendimą dėl šio įstatymo.

Pagal ketvirtadienį Ukrainos Aukščiausios Rados priimtą įstatymą ukrainiečių kalba įtvirtinama kaip vienintelė valstybinė kalba. Jame taip pat nustatyta, kad ją privaloma vartoti valstybinėse institucijose ir kitose viešojo gyvenimo srityse: švietimo, kultūros įstaigose ir paslaugų sektoriuje.

Įstatymas nereglamentuos privataus bendravimo ir religinių apeigų kalbos.

Už įstatymą balsavo 278 parlamentarai.