Pasaulyje

2019.04.25 11:10

Pompeo: Kim Jong Unas nori atsisakyti branduolinių ginklų mainais į izoliacijos sumažinimą

BNS 2019.04.25 11:10

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo trečiadienį sakė, jog ateityje tikisi „duobėtų“ derybų su Šiaurės Korėja, bet vis tik išreiškė viltį pasiekti potencialiai svarbų susitarimą dėl Korėjos pusiasalio pavertimo nebranduoline zona.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas vasario mėnesį nutraukė savo susitikimą Vietnamo sostinėje Hanojuje. Vėliau Pchenjanas apkaltino M. Pompeo griežtos linijos stūmimu ir paragino nušalinti jį nuo būsimų derybų.

Interviu televizijai „CBS News“ M. Pompeo sakė, kad Hanojaus viršūnių susitikimas turėjo „daugiau niuansų“, nei skelbta viešai, ir kad abi šalys išdėstė savo pozicijas.

„Tai bus duobėta. Tai bus sunku. Tikiuosi, mes gausime dar kelias progas rimtai pakalbėti apie tai, kaip stumti į priekį šį procesą“, – sakė M. Pompeo.

Šiaurės Korėja reikalavo sušvelninti sankcijas, o D. Trumpas parodė simpatiją pareikšdamas, kad jam patinka Kim Jong Unas.

Tačiau M. Pompeo griežtai reikalavo išlaikyti spaudimą, kol bus sudarytas išsamus susitarimas dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos nutraukimo.

M. Pompeo sakė, kad ankstesnių metų diplomatinėmis pastangomis buvo padaryta klaida: Šiaurės Korėjai buvo duodama „daugybė pinigų“, o mainais gaunama „per mažai“.

„Mes pasiryžę nedaryti tos klaidos, ir aš manau, kad korėjiečiai dabar tai mato gana aiškiai“, – sakė jis.

M. Pompeo, kuris pernai keturis kartus buvo nuvykęs į Pchenjaną, sakė „absoliučiai manantis“, kad Kim Jong Unas nori žengti didelį žingsnį ir atsisakyti savo branduolinių ginklų mainais į izoliacijos sumažinimą.

„Parodys tik laikas, bet pakankamai mačiau, jog tikėčiau, kad yra reali proga iš esmės pakeisti strateginę paradigmą dėl pusiasalio“, – sakė jis.

JAV valstybės sekretorius kalbėjo tokiu metu, kai Kim Jong Unas nuvyko į Rusijos Tolimuosius Rytus susitikti su prezidentu Vladimiru Putinu, kurio šalis istoriškai yra Šiaurės Korėjos sąjungininkė.

JAV valstybės departamento atstovas paklaustas apie šį viršūnių susitikimą sakė, kad Jungtinės Valstijos ir likusi tarptautinės bendrijos dalis „yra įsipareigojusios dėl to paties tikslo – galutinės, visiškai patikrinamos Šiaurės Korėjos denuklearizacijos“.