Pasaulyje

2019.04.24 15:16

Putino sprendimas – Ukrainos Donbaso regiono gyventojai lengviau gaus Rusijos pilietybę

LRT.lt, BNS2019.04.24 15:16

Kremlius supaprastino tvarką, kuria Ukrainos rytinio Donbaso regiono gyventojai galės gauti Rusijos Federacijos pilietybę, praneša „Meduza“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pasirašė įsaką, kuriuo Donbaso regione esančių neteisėtai pasiskelbusiųjų vaidinamų Donetsko ir Luhansko respublikų gyventojai galės lengviau gauti Rusijos pilietybę.

Pagal naująjį sprendimą, svarstymas ar suteikti asmenims pilietybę turės trukti ne ilgiau kaip tris mėnesius.

V. Putinas gavo teisę keisti pilietybės teikimo tvarką šių metų kovą, kai buvo priimtas naujas Rusijos pilietybės įstatymas, rašo „Meduza“.

Rusija 2014 metais neteisėtai aneksavo Krymo pusiasalį ir pradėjo karą šalies rytuose, skatindama separatistines nuotaikas bei siųsdama į Donbaso regioną savo karius, ginkluotę, kitus iššūkius.

Įsake pabrėžiama, kad V. Putinas priėmė tokį sprendimą „siekdamas apginti žmogaus ir piliečių teises ir laisves“ remdamasis tarptautine teise ir Rusijos įstatymais.

Toks žingsnis veikiausiai padidins įtampą Ukrainos ir Rusijos santykiuose, kurie 2014 metais pasiekė žemiausią tašką, Maskvai aneksavus Krymą ir pradėjus remti separatistus Ukrainos rytuose.

Minėtas įsakas buvo pasirašytas praėjus vos kelioms dienoms po komiko Volodymyro Zelenskio pergalės Ukrainos prezidento rinkimuose. Jis bus prisaikdintas kitą mėnesį.

V. Zelenskis pareiškė, kad viena svarbiausių jo užduočių bus užbaigti jau daugiau nei 13 tūkst. gyvybių pareikalavusį karą Rytų Ukrainoje.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas paragino šalies rytuose gyvenančius žmones neimti Rusijos pasų.

„Rusija atėmė iš jūsų dabartį, o dabar kėsinasi į jūsų ateitį“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

V. Putino sprendimą Ukrainos diplomatijos vadovas pavadino „agresijos ir kišimosi į mūsų vidaus reikalus tąsa“.

Tuo metu Ukrainos parlamento vicepirmininkė Iryna Heraščenko pareiškė, kad Rusijos prezidentas „visuomet pasinaudoja neužtikrintumo akimirkomis ir pereinamaisiais laikotarpiais, kad įsmeigtų dar vieną peilį į Ukrainos nugarą“.

Jos teigimu, šis Maskvos žingsnis yra grubus Minsko taikos susitarimų pažeidimas. Pagal 2015-aisiais pasirašytus susitarimus kol kas nepavyko nutraukti kovų Rytų Ukrainoje.

Kijevas ragina reaguoti

Ukraina trečiadienį paragino Europos Sąjungą skubiai sureaguoti į Maskvos sprendimą supaprastinti Rusijos pilietybės suteikimo taisykles konflikto draskomos Rytų Ukrainos gyventojams.

„Kremliaus sprendimas išduoti Rusijos pasus Ukrainos piliečiams okupuotose Donecko ir Luhansko sričių teritorijose yra nepriimtinas ir pasibaisėtinas. Paraginome ES partnerius reaguoti operatyviai ir ryžtingai“, – trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Ukrainos ambasadorius ES Mykola Točickis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau trečiadienį pasirašė įsaką, leisiantį Rytų Ukrainos gyventojams paprasčiau gauti Rusijos pilietybę. Tokią teisę turės tam tikrų Ukrainos Donecko ir Luhansko sričių rajonų nuolatiniai gyventojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.