Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.24 10:29

Žurnalistės žūtis Šiaurės Airijoje kursto seną nacionalistinę nesantaiką

Šiandien Belfaste bus surengtos Lyros Mckee – jaunos interneto žurnalistės, nušautos per riaušes Londonderyje laidotuvės. Atsakomybę už jos mirtį prisiėmė radikalių pažiūrų airių nacionalistai, nors jų teigimu, L. Mckee tiesiog stovėjo per arti policijos pajėgų.

Protestantišai Jungtinei karalystei priklausančios Šiaurės Airijos policija parodė vaizdo įrašus, kurie padaryti per riaušes katalikiškame Londonderio rajone Kregane. Ten praeitą ketvirtadeinį policijos pajėgos surengė reidą ir jis išprovokavo nacionalistiško airių jaunimo riaušes. 

Atvykus policijai malšinti riaušių nuaidėjo keli šūviai ir viena iš kulkų pataikė į galvą Lyrai Mckee – interneto žurnalistei rašančiai apie Šiaurės Airijos jaunimo problemas. Vakar atsakomybę už jos mirtį prisiėmė radikalių pažiūrų teroristinė grupuotė pasivadinusi Naująja Airijos respublikonų armija („Naująja IRA“).

Ji atskilo nuo ginkluoto pasipirešinimo atsisakiusios Airijos respublikonų armijos („IRA“), kuri po 2005-ųjų pasirinko taikius politinės kovos būdus.

Žiniasklaidai skirtame pranešime apgailestaujama, kad L. Mckee tapo atsitiktine kovos su britų okupantais auka, o del smurto kaltinama Šiaurės Airijos policija. Policijos atstovai laikosi kitokio požiūrio.

„L. Mckee nužudymas – ne tik išpuolis prieš ją, tai išpuolis prieš visą vietos bendruomenę. Jos žudikams pavyko tik vienas dalykas – suvienyti visą bendruomenę prieš juos“, – sakė Šiaurės Airijos vyr. detektyvas Jasonas Murphy.

Kita vertus, ir vietos policjos pareigūnams, ir tarpusavyje nesutariantiems vietos politikams tenka pripažinti, kad aistros dėl „Brexito“ ir galimos naujos sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airjos vėl pakurstė relignę ir nacionalinę nesantaiką.

„Man labiau rūpi, kad matome kaip iškyla naujos kartos teroristai – man tai labai kelia nerimą. Dėl šios prižasties norėčiau, jog visumenė padėtų man, kad būtų galima pakirsti šio reiškino šaknis, kad apsisaugotume nuo tokių išpuolių ateityje“, – žurnalistams teigė J. Murphy.

Savo ruožtu pagrindinių airių nacionalistų partijų Šiaurės Airijoje vadovai, po 1998 didžiojo penktadienio susitarimo atsisakę remti ginkuotą kovą dėl Airijos salos suvienijimo, vienbalsiai pasmerkė teroristus.

„Nėra jokio pateisinimo tokiems veiksmams, ir nėra jiems jokios paramos. Per šias Velykas žmonės Deryje ir už jo pasakė vienu balsu – karas baigėsi. Kyla nauja ir suvienyta Airija ir ją sukurs bendruomenė, padarys tai per dialogą ir pagarbą, ji bus sukurta taikiai ir demokratikškai“, – sakė partijos „Sinn Fein“ lyderė Mary Lou McDonald.

Per Velykas Šiaurės Airijos katalikai švenčia visos Airijos sukilimą dėl nepriklausomybės nuo Jungtinės Karalystės ir tai nuolat provokuoja incidentus su protestantiškąja provincijos gyventojų dauguma, kaip ir jų šventės per kurias minimos protestantų pergalės prieš buvusius katalikiškus Airijos valdovus.

Plačiau žiūrėkite S. Masalsko reportaže nuo 5:22 min.

Žinios. Viešajam sektoriui – didesnės algos
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi