Pasaulyje

2019.04.23 20:09

Dėl algų streikuojantys Lenkijos mokytojai didina statymus

BNS2019.04.23 20:09

Maždaug pora tūkstančių lenkų mokytojų antradienį dalyvavo demonstracijoje prie Švietimo ministerijos Varšuvoje, šalyje dvi savaites vykstant didesnių atlyginimų reikalaujančių mokytojų streikui, tapusiam rimtu išbandymu dešiniųjų vyriausybei prieš šių metų rinkimus.

Protestuotojai į akciją buvo atsinešę ženklų, vaizduojančių juodus šauktukus oranžiniame fone, ir plakatų su užrašais „didelės viltys, mažas atlyginimas“, „mums gana“ ir „užteks menkinti mokytojus“.

Nuo tada, kai mokytojų profesinės sąjungos pradėjo streiką, reikalaudamos 30 proc. padidinti mokytojų darbo užmokestį, dauguma mokyklų šioje 38 mln. gyventojų turinčioje Europos Sąjungos valstybėje yra uždarytos.

Darbo patirties turinčio Lenkijos mokytojo bendrasis mėnesio atlyginimas siekia beveik 3,5 tūkst. zlotų (816 eurų) arba maždaug 70 proc. vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, nurodo Lenkijos mokytojų sąjunga ZNP.

„Mes norime, kad galėtume padoriai gyventi ir su mumis būtų pagarbiai elgiamasi“, – sakė Monika Okoniewska, 36 metų mokytoja, dirbanti Varšuvos priemiestyje.

Vyriausybė ignoruoja mokytojų reikalavimus, sakė ji naujienų agentūrai AFP. Jai pritarė buvęs mokyklos direktorius pensininkas Zygmuntas Chlebowskis, su kitais demonstracijos dalyviais atvykęs į sostinę autobusu iš šiaurinio Torunės miesto.

„Kalbant apie mokytojus, nieko nėra blogesnio už jų ignoravimą. Mes išklausome kiekvieną mokinį, nesvarbu, kas jis yra“, – sakė 72 metų ZNP narys, kurio šeimoje yra keletas mokytojų.

Z. Chlebowskis paragino politikus nebesikišti į švietimą. Pasak jo, valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) reformos „sugriovė švietimo sistemą, kuri anksčiau garantavo tam tikrą kokybę“.

Vyriausybė jau kelis kartus buvo susitikusi derybų su profesinių sąjungų atstovais, tačiau jos nebuvo sėkmingos. Penktadienį PiS siūlo surengti dar vieną susitikimą.

Lenkijoje, kur po komunizmo žlugimo valstybinio sektoriaus atlyginimai niekaip neprisiveja privačiojo sektoriaus algų, mokytojai jau seniai skundžiasi dėl mažo darbo užmokesčio.

Prieš gegužę įvyksiančius Europos Parlamento rinkimus ir vėliau šiais metais rengiamus Lenkijos visuotinius rinkimus PiS pristatė virtinę dosnių socialinių priemonių savo populiarumui įtvirtinti.

Partija, rinkimų kampanijos metu didžiausią dėmesį skirianti kasdieniams klausimams, padidino pensijas ir pažadėjo didinti vaiko pinigus, kuriuos ėmė mokėti atėjusi į valdžią 2015 metų pabaigoje.

PiS taip pat pažadėjo netaikyti pajamų mokesčio jaunesniems nei 26 metų darbuotojams, nustatyti mažesnį pajamų mokestį pensininkams ir mokėti specialias išmokas ūkininkams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.